Jak ekologicznie oczyścić oczko wodne, staw lub jezioro?

Ekologiczne oczyszczanie oczek wodnych, stawów i jezior to skuteczna, niedroga i przede wszystkim bezpieczna dla natury metoda przywracania czystości wodzie. Nie wymaga od nas pracy, gdyż całą robotę wykonują pożyteczne mikroorganizmy. Preparaty bakteryjne są łatwe w stosowaniu i bezpieczne dla środowiska, więc nasz ogród na pewno odwdzięczy się swym pięknem.

Dlaczego zbiorniki wodne stają się zanieczyszczone?

Każdy, kto ma oczko wodne, staw lub jezioro, prędzej czy później zetknie się z problemem zarastania oraz wypłycania zbiorników. Nie jest to nic nadzwyczajnego. To naturalny proces starzenia się ekosystemów wodnych. Co ciekawe, jest on nawet korzystny. Niestety proces ten czasem zachodzi zbyt szybko w skutek za dużej ilości fosforanów i azotanów. Skąd się one biorą w wodzie? Z nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, wody spływającej z pól uprawnych, nieszczelnych szamb, ścieków, a także z już oczyszczonych ścieków. Dlatego właśnie zawsze powtarzam, żeby starać się nie stosować środków chemicznych w ogrodzie, bo nie dość że są one dla nas szkodliwe to w dodatku zaczną negatywnie wpływać na wygląd ogrodu, który przede wszystkim ma cieszyć nasze oczy.

oczyszczony_staw

Czysta woda w oczku wodnym to marzenie każdego posiadacza ogrodu. Nie łatwo to uzyskać, dlatego kilkukrotnie spotkałem się z prośbą swoich klientów o zlikwidowanie zbiornika. Skarżyli się oni, że woda w ogrodzie to radość przez pierwszy sezon, a potem staje się tylko niewygodnym problemem. Pojawiły się glony i sinice, na dnie gromadziło się coraz więcej mułu, nieprzyjemny zapach zawitał do ogrodu, aż wreszcie po kilku latach zbiornik zaczął zarastać.

W ogrodzie moich klientów nastąpił zbyt szybki proces eutrofizacji (zarastania i wypłycania zbiorników wodnych). Wspomniany nieprzyjemny zapach to siarkowodór, który wytrącił się w wyniku braku tlenu. Rozkładające się glony i sinice coraz bardziej zamulały dno, aż wreszcie oczko wodne stało się problemem. Ryby nie miały w nim szans na przeżycie, a woda stała się też niebezpieczna dla innych zwierząt, które korzystały z ogrodu.

Jak oczyścić oczko wodne, staw i jezioro?

Jeżeli oczko wodne, które posiadacie jest bardzo zanieczyszczone, nie poddawajcie się i nie rezygnujcie z niego tak jak moi klienci, których nie dało się przekonać. Nawet bardzo zanieczyszczony zbiornik wodny da się doprowadzić do stanu perfekcyjnego. Są trzy metody pozbycia się zanieczyszczeń, które spowodują że woda w oczku znowu stanie się przejrzysta.

Zanieczyszczony staw
Zanieczyszczony staw

 

Mechaniczna

Ten sposób oczyszczania zbiorników wodnych podpatrzyłem kilka lat temu przy okazji oczyszczania zbiornika wodnego w parku Kępa Potocka, obok którego mieszkam. Polega on na likwidacji mułu, osadów dennych i innych zanieczyszczeń przy pomocy koparek i spychaczy. Oczywiście w przypadku ogrodowych oczek można zrobić to ręcznie. Oczyszczanie mechaniczne jest skuteczne, ale zbytnio ingeruje w ekosystem. Takie inwazyjne porządkowanie zbiorników wodnych jest bardzo nieekologiczne. Do tego problemem są wszystkie nieczystości, które trzeba osuszyć i zutylizować.

Chemiczna

Polega na wprowadzeniu do wody substancji chemicznych hamujących rozwój glonów i sinic. Nie będę opisywał szczegółowo tej metody, bo zapewne znacie moje zdanie na temat stosowania chemii w ogrodzie.

Bakteryjna

Stosowanie bakterii w procesie oczyszczania oczka wodnego, stawu, czy też jeziora jest wg mnie najlepszą metodą. Przede wszystkim jest to sposób całkowicie ekologiczny, nie ingerujący w naturę, a jedynie jej pomagający. Jest bezpieczny dla środowiska, dla ryb, dla innych zwierząt żyjących w ogrodzie, a także dla nas samych. W dodatku metoda ta nie wymaga od nas pracy, bo całą robotę wykonują za nas pożyteczne mikroorganizmy. Nie musimy wywozić zebranego mułu, usuwać glonów, czyścić dna.

Ekologiczne oczyszczanie wód

Bakterie wpuszczone do zanieczyszczonego zbiornika wodnego natychmiast zaczynają działać. Zamieniają proces gnilny glonów i sinic w proces fermentacyjny, co sprzyja szybkiemu oczyszczeniu zbiornika. Krótko mówiąc, zanieczyszczenia stają się ich pożywieniem, które rozkładają. W efekcie zmniejsza się zamulenie, a także ilość fosforanów i azotanów, przez które pojawiają się zakwity wody. Proces oczyszczania wody przy pomocy pożytecznych organizmów jest bardzo szybki. W niecałe pół roku bakterie potrafią oczyścić jezioro o dowolnej powierzchni i głębokości.

Powracające życie po zastosowaniu preparatów bakteryjnych

 

Gdzie kupić preparaty bakteryjne do oczyszczania wody?

Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów preparatów bakteryjnych, które działają podobnie. Jednym z nich jest linia preparatów bakteryjnych EcoGerm, które są nowością.

EcoGerm Starter do wszystkich rodzajów zbiorników wodnych – natychmiast aktywuje życie biologiczne w filtrach i strefach filtracyjnych stawów oraz oczek wodnych;

EcoGerm Lakes – stosowany do oczyszczania stawów kąpielowych i do rekultywacji dużych jezior;

EcoGerm Ponds – wykorzystywany przy oczyszczaniu przydomowych oczek wodnych i stawów ogrodowych.

EcoGerm

Są to najbardziej wydajne, a także najskuteczniejsze ekologiczne preparaty do oczyszczania wód znajdujące się na rynku. Zawierają aż miliard bakterii w jedynym gramie preparatu. Szybko redukują ilość mułu, likwidują zanieczyszczenia, glony i sinice, a woda staje się bardziej przejrzysta. Co najważniejsze, podczas stosowania preparatu można bezpiecznie korzystać z oczka wodnego, stawu, czy jeziora. Można w nim pływać, łowić ryby, zwierzętom nic się nie stanie, gdy napiją się wody. 

Ile kosztuje ekologiczne oczyszczanie wód?

Oczyszczanie zbiorników wodnych metodą ekologiczną nie jest drogie. Nie musimy wypożyczać ciężkiego sprzętu, nakład pracy też jest minimalny, gdyż pracują za nas pożyteczne mikroorganizmy. Preparaty można kupić za pośrednictwem firmy Hydroidea. Zachętą do wybrania bakteryjnej metody oczyszczania wód jest też z pewnością dofinansowanie z funduszy unijnych, o które można się starać.

Artykuł sponsorowany, opinia nie sponsorowana

One thought on “Jak ekologicznie oczyścić oczko wodne, staw lub jezioro?

 • 2 czerwca 2020 at 19:08
  Permalink

  Preparaty Bakterien, stosuje od kilku lat. Są najlepsze!
  I do oczka wodnego i do akwarium
  Pozdrawiam

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *