Storczyki ogrodowe – Obuwik uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Większość z nas ma w swoich domach storczyki. Wszyscy uwielbiamy te egzotyczne kwiaty. Ale czy istnieje możliwość uprawy takich egzotycznych kwiatów w ogrodzie ?? Odpowiedz brzmi TAK!!!!! Dowiedz się jakie gatunki z rodziny storczykowatych z powodzeniem możesz uprawiać we własnym ogródku.

storczyk

Rodzina storczykowatych (Orchidaceae) większości z nas kojarzy się z egzotycznymi kwiatami doniczkowymi, które uprawiamy w domach i biurach. Jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych gatunków jest Phalaenopsis. Zachwycają nas swoimi pięknymi kwiatami, które bardzo długi czas utrzymują się na roślinie. Mało kto wie, że storczyki występują na terenie Polski w stanie naturalnym. Wszystkie dziko występujące storczyki są pod ścisłą ochroną. Jest to bardzo ważna informacja o której powinniśmy pamiętać. Nie możemy pozyskiwać ich ze stanu naturalnego a jedynie zakupić od sprzedawców, którzy posiadają specjalne uprawnienia. Uprawa storczyków w ogrodzie nie należy do najłatwiejszych ale uważam, że jeśli dołożymy wszelkich starań uda nam się uzyskać kwitnące egzemplarze.

storczyki

Podłoże i stanowisko

Obuwik pospolity – Cypripedium calceolus to storczyk, który potrafi przeżyć zimowy okres. Jest to bylina, która ma bardzo charakterystyczny kształt kwiatów. To właśnie od kształtu tych kwiatów wzięła się jego nazwa. Mi osobiście kojarzą się one z chodakami. Cały sukces uprawy tych wyjątkowych kwiatów polega na zapewnieniu im odpowiednich warunków glebowych. Obuwik preferuje glebę dobrze przepuszczalną, napowietrzoną ale wilgotną. Gleba pod uprawę powinna zawierać również dość sporo materii organicznej. Najlepszym sposobem będzie przygotowanie podłoża samemu. W tym celu mieszamy substrat torfowy z ziemią liściową lub kompostem oraz perlitem, keramzytem lub innym rozluźniającym materiałem. Możemy wykorzystać drobno pokruszone doniczki gliniane lub ceramiczne – co mamy pod ręką. Do tak przygotowanej mieszanki należy dodać jeszcze wapń lub kredę. Obuwik preferuje zasadowy odczyn gleby.

Najlepszym miejscem pod uprawę tego gatunku są stanowiska cieniste i pół cieniste. W stanie naturalnym możemy go spotkać tylko na zboczach w towarzystwie drzew i krzewów.

storczyk

Pielęgnacja

Najlepszym terminem sadzenia jest późna jesień lub wczesna wiosna. W tym czasie kłącze z pąkami znajduje się w spoczynku. W takiej właśnie też formie najczęściej możemy go kupić. Jednak coraz częściej widuje też w sprzedaży okazy sprzedawane w doniczkach. Pielęgnacja obuwika ogranicza się do nawożenia, które powinniśmy wykonać wczesną wiosną nawozem wieloskładnikowym o przedłużonym działaniu. Do nawozu możemy dodać kredy lup wapnia. W okresie wegetacyjnym musimy zwrócić szczególną uwagę na wilgotność gleby. Ściółkując rabaty z obuwikami, unikniemy szybkiego przesychania gleby. W okresie wegetacyjnym możemy mieć spore problemy z ślimakami, które uwielbiają żerować na liściach tego gatunku. Na szczęście łatwo sobie z nimi poradzić – zobacz jak.

Obuwiki bardzo ładnie prezentują się w towarzystwie funkii czy paproci. Mam nadzieję że teraz oprócz phalaenopsisa wprowadzicie do uprawy również i obuwika. Myślę że jest to tak niepowtarzalny gatunek, że naprawdę warto go mieć w swojej kolekcji.

One thought on “Storczyki ogrodowe – Obuwik uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

  • 11 marca at 06:01
    Permalink

    Nie miałam pojęcia, że da się uprawiać takie kwiaty. Są przepiękne, mam nadzieję, że mi również się uda ta sztuka.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *