Najładniejsze rośliny o czerwonych kwiatach – byliny

Czerwone rośliny w ogrodzie zawsze nadają mu wyrazistości. Jest wiele roślin o czerwonych liściach, które chętnie u siebie sadzimy, ale także kwiaty mogą wprowadzić do ogrodu czerwień. Kwitnących roślin o intensywnie czerwonej barwie wcale nie jest dużo. Zobaczmy najładniejsze byliny.

1. Gailardia oścista ‚Arizona Red’ (Gaillardia aristata)

Bylina o pięknych kwiatach dorastających nawet do 60 cm wysokości, dlatego idealnie sprawdza się jako kwiat cięty do wazonu. Nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych, poradzi sobie w każdej glebie, ale najlepsza będzie przepuszczalna. Wymaga stanowisk słonecznych.

Kwitnienie: lipiec, sierpień, wrzesień

Gailardia oścista 'Arizona Red' (Gaillardia aristata)-001

2. Krwawnik pospolity ‚Paprika’ (Achillea millefolium)

Jedna z moich ulubionych roślin, którą staram się używać w większości naszych realizacji. Wyglądają bardzo sielsko, dlatego polecam je stosować w ogrodach naturalistycznych. Mają piękne baldachowate kwiatostany, które występują w kolorze białym, różowym, żółtym, pomarańczowym oraz czerwonym (np. odmiana ‚Paprika’). Preferuje gleby suche, przepuszczalne, bogate w próchnicę. Wymaga stanowisk słonecznych.

Kwitnienie: czerwiec – październik

Krwawnik pospolity 'Paprika' (Achillea millefolium)-001

3. Kuklik chilijski ‚Blazing Sunset’ (Geum chiloense)

Mało popularna bylina dorastająca do 60 cm wysokości. Jest bardzo efektowna ze względu na krwiście czerwone, duże i pełne kwiaty. Nadaje się na kwiat cięty do wazonu. Wymaga żyznej gleby i słonecznego stanowiska.

Kwitnienie: lipec – wrzesień

Kuklik chilijski 'Blazing Sunset' (Geum chiloense)-001

4. Liliowiec ‚Scarlet Orbit’ (Hemerocallis)

Liliowce to jedne z moich ulubionych bylin. Co roku jeżdżę latem na Plac Grzybowski, gdzie bylinowe rabaty są pełne różnych odmian liliowca. Odmiana ‚Scarlet Orbit’ jest wyjątkowa, gdyż kwiaty mają barwę czerwona, a nie jest ona popularna wśród liliowców. Największą wadą liliowców jest to, że ich piękne, wielkie kwiaty utrzymują się na roślinie tylko jeden dzień. Rekompensuje to ich ogromna ilość, tak więc możemy się cieszyć kwiatami przez kilka tygodni. Bylina wymaga wilgotnej gleby, dlatego częste podlewanie jest wskazane. Rosną dobrze zarówno w pełnym słońcu, jak i w lekkim półcieniu. Polecam również czerwoną odmianę ‚Campfire Embers’.

Kwitnienie: lipiec

Liliowiec 'Scarlet Orbit' (Hemerocallis)-001

5. Mak wschodni (Papaver orientale)

Chyba każdy zna tę roślinę. Mi kojarzy się z dzieciństwem, z łąkami pełnymi czerwonych kwiatów. W zależności od odmiany osiągają od 30 do nawet 120 cm wysokości. Odmiany mają różne kolory od białego (‚Perry’s White’) przez pomarańczowe (‚Curlilocks’), różowe (‚Cedric’s Pink’), do wreszcie czerwonego, których jest najwięcej (‚Scarlet King’, ‚Turkenlouis’, ‚Allegro’, ‚Allegro Vivas’, ‚Beauty of Livermere’). Preferują miejsca słoneczne i gleby przepuszczane.

Kwitnienie: maj, czerwiec

Mak wschodni (Papaver orientale)-001

6. Rudbekia owłosiona ‚Cherry Brandy’ (Rudbeckia hirta)

Podczas przygotowywania tego artykułu miło się zaskoczyłem, gdyż myślałem że rudbekie mają tylko żółty kolor. Znalazłem odmianę o czerwonych kwiatach, która wygląda oszałamiająco. Rudbekia ‚Cherry Brandy’ najlepiej rośnie w pełnym słońcu, gdzie kwitnie obficie. Dorasta nawet do 60 cm wysokości i ma pojedyncze kwiaty, które można ściąć i wstawić do wazonu.

Kwitnienie: lipiec, sierpień

Rudbekia owłosiona 'Cherry Brandy' (Rudbeckia hirta)-001

7. Tawułka Arendsa ‚Fanal’ (Astilbe arendsii)

Każdy kto zna tawułki wie, że najlepiej sobie radzą w półcieniu. Tam pięknie kwitną, a liście nie zasychają tak jak na stanowiskach słonecznych. Pięknie prezentują się nad brzegiem oczka wodnego. Jest to to idealne miejsce, gdyż tawułki preferują wilgotne podłoże. Odmiana ‚Fanal’ ma kłosowe kwiatostany w kolorze intensywnie czerwonym. Czerwona jest również odmiana ‚Else Sluck’.

Kwitnienie: lipiec

Tawułka Arendsa 'Fanal' (Astilbe arendsii)-001

8. Pysznogłówka szkarłatna (Monarda didyma)

Bylina, którą lepiej poznałem na naszej niedawnej realizacji zieleni na jednym z dużych osiedli. Znalazły się tam słoneczne rabaty bylinowe, w których składzie była właśnie pysznogłówka. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, dlatego radzi sobie idealnie na tym osiedlu. Ma oryginalny kształt kwiatów, które są krwiście czerwone (odmiany).

Kwitnienie: czerwiec – wrzesień

Pysznogłówka szkarłatna (Monarda didyma)-001

9. Szałwia szkarłatna (Salvia coccinea)

Bardzo lubię tę bylinę. Każdy kto mnie zna wie, że najbardziej podobają mi się byliny o niedużych kwiatach, które są z wyglądu lekkie nie toporne, zwiewne. Taka właśnie jest szałwia szkarłatna. Uwagę przyciąga bardzo czerwony kolor kwiatów. Preferuje stanowiska słoneczne i wilgotne. W czasie suszy bez podlewania nie będzie wytwarzała kwiatów.

Kwitnienie: czerwiec – wrzesień

Szałwia szkarłatna (Salvia coccinea)-001

10. Nachyłek okółkowy ‚Limerock Ruby’ (Coreopsis verticillata)

Zdecydowanie najpopularniejszy kolor nachyłka to żółty, ale mają również inne kolory w tym czerwony.  Odmiana ‚Limerock Ruby’ dorasta do ok. 40 cm wysokości. Ma pokrój krzaczasty, kwitnie bardzo obficie. Nachyłki są roślinami mało wymagającymi. Preferują stanowiska słoneczne, gleby przepuszczalne, niezbyt wilgotne.

Kwitnienie: lipiec – wrzesień

Nachyłek okółkowy 'Limerock Ruby' (Coreopsis verticillata)-001

11. Lobelia okazała ‚Fan Scarlet’ (Lobelia speciosa)

Bardzo oryginalna bylina ze względu na długie, sztywne kwiatostany w kolorze czerwonym., które dorastają nawet do 60 cm wysokości. Preferuje miejsca słoneczne, gdzie gleba jest żyzna i niezbyt wilgotna.

Kwitnienie: czerwiec – wrzesień

Lobelia x speciosa 'Fan Burgundy'

One thought on “Najładniejsze rośliny o czerwonych kwiatach – byliny

  • 20 marca at 15:11
    Permalink

    Rok rocznie przyrzekam sobie, że dość już czerwonego koloru w ogrodzie, niestety zawsze ogród tonie w czerwieni i jest cudnie…. Ale w tym roku będzie niebiesko. P.S. Lubię twoją czerwoną konewkę!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *