Bambusy mrozoodporne w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Bambusy to bardzo egzotyczne rośliny, które mogą dodać stylu nie tylko orientalnym ogrodom. Mrozoodporne odmiany bambusów są jeszcze mało znane w naszym kraju. Trzeba to zmienić !!! Dowiedz się jak uprawiać i pielęgnować te oryginalne rośliny.

bambus

Bambusy pochodzą z tropikalnych części Azji, gdzie panuje klimat tropikalny i subtropikalny. Dzięki postępowi nauki i hodowli udało się otrzymać odmiany, które z powodzeniem można uprawiać w polskim klimacie. Nawet mrozy do -25 °C nie są groźne dla mrozoodpornych odmian tego gatunku. Do naszej dyspozycji są odmiany o różnej wysokości, a także o różnych wymaganiach siedliskowych. Dzięki temu każdy może wybrać coś dla siebie. Bambusy świetnie nadają się na żywopłoty, czy jako tło dla kwitnących roślin. Niskie odmiany posadzone w grupie tworzą zielony dywan który może pełnić role okrywową. Bambusy rosną szybko, a niektóre odmiany mogą osiągać nawet do sześciu metrów wysokości. Wprowadzając bambusy do ogrodu możemy uzyskać miły dla oka egzotyczny akcent.

bambus

Pielęgnacja bambusów

Bambusy preferują glebę żyzną przepuszczalną o ph obojętnym lub lekko kwaśnym. Różne odmiany bambusów preferują różne nasłonecznienie. Są odmiany, które dobrze czują się w pełnym słońcu, ale są też odmiany, które wolą częściowe nasłonecznienie a nawet cień. Pamiętajmy, że bambusy to jedne z najszybciej rosnących roślin świata. Przyrastają od 30 do 50 % poprzednio rocznej wysokości. Bambusy w cieplejszych regionach są zimozielone co stanowi piękny kontrast z bielą śniegu. Natomiast w chłodniejszych regionach brązowieje na zimę. Jeśli nasz bambus zbrązowiał nie martwcie się na pewno odbiją z korzeni na wiosnę. Bambusy odporne są na wiele chorób i szkodników. Jednak czasami zdarza się, że zostaną zaatakowane przez przędziorki. Bambusy nawozimy na wiosnę nawozem o dużej zawartości azotu. Te orientalne rośliny należy regularnie podlewać, nie lubią przesychania bryły korzeniowej.  Bambusy należy przycinać co roku na wiosnę. Wycinamy pędy uschnięte i stare. Cięcie pobudza wzrost nowych pędów. Bambusy zakwitają niezwykle rzadko. Po zakwitnięciu zazwyczaj umierają. Bambusy wykorzystywane są nie tylko w ogrodach ale również w kuchni. Pędy oraz kiełki stosuje się w celach kulinarnych głównie w potrawach azjatyckich.

Rozmnażanie bambusów

Bambusy możemy rozmnażać przez sadzonki, które pobieramy na wiosnę. Sadzonki powinny być co najmniej dwu węzłowe. Pobrane sadzonki umieszczamy w żyznej ziemi i opiekujemy się przez cały sezon wegetacyjny. W następnym roku ukorzenione sadzonki wysadzamy na miejsce stałe. Bambusy możemy również rozmnażać przez nasiona, które często możemy spotkać w centrach ogrodniczych. Nasiona przed siewem należy namoczyć w wodzie przez około 24 h.

bambus

Polecane gatunki i odmiany:

Fargesia rdzawa jest gatunkiem bambusa ogrodowego osiągającego do 3-4 m wysokości, silnie rozrastającym się na boki. Przepiękne lancetowate liście o soczystym zielonym kolorze przyciągają uwagę. Gatunek ten preferuje stanowiska pół cieniste i cieniste. Dobrze znosi cięcie i formowanie. Często wykorzystywany do tworzenia żywopłotów. Gatunek ten nie jest inwazyjny, więc nie wymaga stosowania barier korzeniowych.

Fargesia olbrzymia ‚Campbell’ jest to jeden z najpiękniejszych bambusów ogrodowych dostępnych do uprawy w naszym klimacie. Jego największą ozdobą są kremowe osłonki łodygowe, które świetnie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi. Gatunek ten rośnie dość szybko, tworząc zwarte kępy. Łodygi mogą osiągać nawet do 3 cm średnicy. Preferuje stanowiska pół cieniste i cieniste.

Fargesia północnosyczuańska jest gatunkiem dla właścicieli małych ogrodów. Bambus ten potocznie nazywany jest również bambusem czerwonym przez zabarwienie pędów. Pędy wraz z wiekiem zmieniają barwę na czerwoną. Najmłodsze przyrosty początkowo są zielone, a wraz z biegiem czasu zmieniają barwę na żółtą i czerwoną. Gatunek ten nie rozrasta się mocno na boki a jego maksymalna wysokość w naszym klimacie to około 2 metry.

Fylostachys złotobruzdowy to gatunek bambusa drzewiastego, którego pędy mogą osiągać nawet do 5 cm średnicy. Gatunek ten jest jednym z bardziej odpornych na mróz. Charakterystyczną cechą są żółte pędy, które w piękny sposób kontrastują z zielenią liści. Polecany jest do tworzenia żywopłotów ale świetnie również nadaje się do pojedynczy nasadzeń. Pamiętajcie że bambusy drzewiaste wytwarzają bardzo silne korzenie które obowiązkowo trzeba ograniczyć barierą korzeniową. Jeśli ich nie ograniczymy rozrosną się po całym terenie. Bariera korzeniowa powinna sięgać co najmniej na głębokość 60 cm. Do zrobienia takiej bariery możemy wykorzystać specjalne materiały dostępne w centrach ogrodniczych, lub wykorzystać własny materiał. Pamiętajcie jednak, że musi być to naprawdę wytrzymały materiał, który nie ulegnie rozkładowi.  

Bambus

Jak sami widzicie, odmian i gatunków bambusów jest pod dostatkiem. Każdy może wybrać odpowiedni gatunek i odmianę do swoich potrzeb. Bambusy mogą stanowić bardzo dobre tło dla roślin kwitnących zapoznaj się z najciekawszymi gatunkami. Najładniejsze byliny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *