Najczęstsze choroby jabłoni – parch jabłoni, brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych

Jak skutecznie walczyć z chorobami jabłoni, które są najpopularniejszymi gatunkami drzew owocowych w Polsce? Parch jabłoni i brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych to choroby najczęściej atakujące jabłonie. Jak je zwalczyć, czym pryskać, jak zapobiegać?

jabłuka

Jabłka stanowią aż 70% wszystkich owoców wyprodukowanych w Polsce. Na świecie Polska zajmuję 3 miejsce pod względem ilości zbieranych jabłek. Przed nami są tylko Chiny i Stany Zjednoczone. 

Jabłka to nasza potęga i wiele osób je uprawia w swoich przydomowych ogródkach czy małych sadach. Tak duża produkcja spowodowała duże nasilenie chorób i szkodników żerujących na jabłoniach. Dlatego właśnie postanowiłem przedstawić Wam dwie najczęściej występujące choroby na owocach jabłoni:

  1. Parch jabłoni
  2. Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych

Parch jabłoni

Parch jabłoni jest najczęściej występującą chorobą grzybową w sadach towarowych i w przydomowych ogródkach. Choroba ta wywoływana jest przez grzyba Venturia inaequalis. Parch jabłoni jak wszystkie choroby wywoływane przez grzyby lubi lata ciepłe i deszczowe. W takim sezonie choroba potrafi bardzo szybko się pojawić i rozprzestrzenić na wszystkie owoce. Objawy najczęściej widoczne są na owocach i liściach ale choroba atakuje również, ogonki liściowe, kwiaty oraz nierozwinięte w pełni zawiązki owoców. Objawy na liściach i ogonkach przyjmują formę nekrotycznych plam, które na początku mają kolor jasno zielony a następnie brązowieją i wykruszają się. Liście z objawami często opadają. Najgorsze są jednak objawy występujące na owocach i ich zawiązkach. Przyjmują formę okrągłych strupów, które powstają z korka. Choroba poraża drzewa już od początku wiosny aż do czerwca. A największe nasilenie infekcji przypada w fazie różowego pąka i kwitnienia.

Polecanymi środkami do zwalczania parcha jabłoni są fungicydy Miedzian 50 WP, Carpene 65 WP oraz Kaptan 50 WP. Przed użyciem pamiętaj aby zapoznać się z ulotką, na której znajdziesz wszystkie potrzebne informacje (stężenie, terminy, i częstotliwość oprysków).

parch_jabloni_1

Brunatna zgnilizna

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych to druga bardzo popularna choroba grzybowa występująca w polskich sadach i ogrodach. Powoduje ją grzyb o nazwie Monilia fructigena i Monilia laxsa. Rozwojowi tego grzyba sprzyja wysoka temperatura połączoną z wysoką wilgotnością. Grzyb zimuje w zrakowaciałych częściach pędów oraz w mumiach, czyli przerośniętych grzybnią owocach, które zostają na drzewie lub opadły z niego. Grzyb atakuje głównie owoce przez uszkodzenia skórki i przetchlinki. Owoce szybko zaczynają gnić w miejscach infekcji, a następnie pokrywają się białymi regularnymi kopczykami (sporodochiami).

Aby zapobiegać nawrotom choroby należny wycinać porażone pędy i usuwać mumie. Pamiętaj nie kompostuj chorych odpadków. Spal je! Jeśli zapobieganie nie wystarczy należy przeprowadzić serie oprysków. Do naszej dyspozycji jest fungicyd Sadoplon 75 WP. 

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *