Co zrobić, gdy storczyk przekwitnie?

Storczyki z rodziny Phalaenopsis, to najpopularniejsze storczyki w naszych domach. Są łatwo dostępne i pięknie kwitną, dlatego bardzo często otrzymujemy je w prezencie lub sami wręczamy. Kwitną długo, ale w końcu przestają i wtedy nie wiemy co dalej zrobić z przekwitniętym kwiatem. Co zrobić ze storczykiem po przekwitnięciu?

Chyba każdy kiedyś dostał storczyka lub podarował go komuś w prezencie. Można je kupić nie tylko w kwiaciarniach, czy centrach ogrodniczych, ale również w sklepach budowlanych, supermarketach, a nawet małych sklepach spożywczych. Mają bardzo piękne kwiaty, które zawsze kuszą do zakupu, a przy tym cena nie jest wygórowana. Pielęgnacja storczyków nie jest skomplikowana, jednak z rośliną tą trzeba obchodzić się inaczej niż z większością roślin domowych. Często nie przestrzegane są podstawowe zasady i roślina zamiera, dlatego mówi się, że storczyk jest trudny w uprawie. To nie prawda. Wystarczy zapoznać się z podstawami: Jak pielęgnować storczyka.

Storczyk

Storczyk

Co zrobić po przekwitnięciu storczyka?

Storczyki phalaenopsisy, bo o tych mowa, kwitną najczęściej od jesieni do wiosny, ale są też mieszance kwitnące latem. Zwykle kwitną raz do roku przez 3-4 miesiące, ale rozrośnięte rośliny mogą kwitnąć 2 lub 3 razy w roku, a nawet ciągle, wypuszczając coraz to nowe pędy. W końcu przychodzi ten moment, kiedy kwiat więdnie i opada. Co należy wtedy zrobić? Większość osób nie wie i po prostu nic nie robi. Można i tak, ale wtedy są mniejsze szanse na ponowne szybkie kwitnienie. Oczywiście może się zdarzyć, że łodyga się wydłuży i ponownie zakwitnie. Ja jednak polecam inne działanie.

  1. Obserwuj łodygę przez kolejne tygodnie po przekwitnięciu .
  2. Jeśli łodyga uschnie, utnij ją nisko aż przy liściach.
  3. Jeśli łodyga jest wciąż zielona, utnij ją nad trzecim oczkiem (zgrubieniem na łodydze).
  4. Używaj ostrych i czystych narzędzi, najlepiej przemyj je przed użyciem.

Storczyk

Po kwitnieniu nie spodziewajmy się, że storczyk natychmiast ponownie zakwitnie. Kwitnienie jest dla rośliny bardzo wyczerpujące, dlatego musi nabrać sił, co zajmie jej kilka miesięcy. Jeśli będziemy stosować się do zasad prawidłowej pielęgnacji, wtedy roślina będzie w dobrej kondycji i  szybciej wypuści piękne kwiaty ciesząc nasze oczy.

Jeszcze kilka słów ode mnie o pielęgnacji storczyków:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *