15 stron ogrodniczych na Facebooku, które warto polubić

Każdy pasjonat ogrodnictwa ma na swoim Facebooku polubione strony ogrodnicze, które dostarczają mu codziennie dużą dawkę pięknych zdjęć, porad, informacji. Które strony warto jeszcze polubić?

Wybrałem 15 stron, które wg mnie wyróżniają się wśród setek innych ogrodniczych, jakie znajdują się Facebooku. Autorzy jednych pokazują piękno roślin, drudzy skupiają się na architekturze krajobrazu, jeszcze inni udzielają cennych wskazówek dotyczących pielęgnacji roślin. Każda strona prowadzona jest z pasji przez osobę, której całe życie kręci się wokół ogrodnictwa. Warto polubić te strony, bo oprócz całej masy inspiracji dostarczają tez wiedzę! Ja te strony lubię, polub i Ty 🙂 Strony ułożyłem w kolejności alfabetycznej.

Strony na Facebooku

Tomek Ciesielski

Jest to strona inna niż wszystkie, gdyż prowadzi ją profesjonalny fotograf. Tomek specjalizuje się w fotografowaniu przyrody. Uwielbiam jego zdjęcia roślin i pięknych ogrodów. Możemy je podziwiać w wielu czasopismach ogrodniczych.

2. Bez-Ogródek

Łukasz, który prowadzi tę stronę to człowiek o bardzo dużej wiedzy o roślinach. Tajniki dotyczące ich uprawy ma w małym palcu, ale interesuje go również ich ewolucja, fizjologia i to, w jaki sposób się komunikują. Ma bardzo „lekkie pióro”, dzięki czemu z niezwykłą przyjemnością czyta się jego teksty. To niesamowite, że wpis o zwykłym czyszczeniu sekatora może być ciekawy. Łukasz pisze również artykuły, które możemy czytać w czasopismach ogrodniczych.

3. fajneogrody.pl

Strona pracowni architektury krajobrazu, której właścicielką jest Ania. Autorka jest nie tylko wspaniałą projektantką, ale również dobrym nauczycielem. Na swojej stronie skupia się bardziej na architekturze krajobrazu niż na ogrodnictwie, ale i tego u niej nie zabraknie. Pokazuje,  tłumaczy, edukuje. Organizuje warsztaty ogrodnicze, propaguje miejskie ogrodnictwo i samodzielną uprawę warzyw i owoców.

4. U Ewki na działce

Strona Ewy to bogactwo kwitnących roślin, jakiego nie znajdziecie nigdzie indziej. Lubię tam zaglądać, bo daje codzienną dawkę pięknych kwiatów. Gdy pojawiają się na Facebooku, od razu dzień staje się weselszy. Większość zdjęć Ewa robi na swojej działce, gdzie znajduje się również malowniczy domek porośnięty winobluszczem.

5. U Iwonki w ogródku

Iwona ma duszę artystki, co widać na jej stronie. Często możemy podziwiać tam prace wykonane z materiałów, które dostarczy jej natura. Uwielbiam jej wianki: z żołędzi, liści, krwawnika, owoców dzikiej róży, hortensji. Iwona jest niezwykle uzdolniona, a suknia z liści, którą kiedyś pokazała mogłaby konkurować z niejedną pracą mistrzów florystyki. Tworzy w swoim ogrodzie, który również można często podziwiać na jej stronie.

6. U Jolki w ogródku

Jola to ogromna pasjonatka ogrodnictwa, która po prostu kocha rośliny. Pasję rozwija w swoim ogrodzie, gdzie robi większość zdjęć. Czasem pokazuje też inne ciekawe miejsca w Polsce, gdzie zawsze jest pięknie i kwitnąco. Uwielbiam jej zdjęcia motyli.

7. Ogród Kasi i Andrew Bellingham „the Garden”

Stronę prowadzi małżeństwo ogrodników, którzy tworzą swój ogród w Kaszubskim Parku Narodowym. Żyją w zgodzie z naturą, uprawiają warzywa, owoce i zioła, prowadzą w swoim ogrodzie eko-warsztaty. Oprócz całej masy porad dotyczących uprawy roślin, na stronie pokazują również inne ogrody, głównie angielskie.

8. Ogród mówi

Agnieszka to profesjonalistka. Prowadzi w Darłowie szkółkę roślin, dlatego oprócz ogromnej wiedzy o roślinach ma też duże doświadczenie w ich uprawie. Na stronie „Ogród mówi” pokazuje oryginalne rośliny i dzieli się swoimi sukcesami w projektowaniu zieleni. Bardzo lubię jej filmiki, których nagrywa całą masę i wrzuca na swój kanał na Youtube. Prywatnie jest przesympatyczna 🙂

9. Ogród pod lasem

Każdy, kto śledzi stronę Kasi wie, że prowadzi ją artystka. Cudowne zdjęcia roślin z jej pięknego ogrodu można podziwiać tam codziennie. Kasia ma ogromny talent do fotografowania. Towarzyszy jej jamnik Franek (sam kiedyś miałem identycznego), którego często możemy oglądać na zdjęciach. Co roku jej ogród odwiedzają elfy Emil i Celine. Kto śledzi stronę, ten na pewno je widział 🙂

10. Słoneczny balkon

Na „Słonecznym balkonie” znajdziecie porady dotyczące uprawy roślin na balkonie. Basia – autorka strony skupia się głównie na warzywach, ziołach i innych roślinach użytkowych. Jeśli chcecie wiedzieć jak uprawiać pomidory, papryczki chili, czy rukolę – odpowiedź znajdziecie na „Słonecznym balkonie”. Są tam też porady dotyczące aranżacji przestrzeni.

11. ???

To miejsce jest jak miejsce przy pustym stole wigilijnym. Czeka puste. Znasz jakąś fantastyczną stronę ogrodniczą? Daj znać!

12. Zielonyogrodek.pl

Jest to Facebookowa strona portalu ogrodniczego. Jest ich wiele, ale ten znalazł się w zestawieniu, bo moim zdaniem jest wyjątkowy. W przeciwieństwie do innych nie nie jest „nadmuchany”, nie jest „ą, ę”. Cała masa porad ogrodniczych, inspiracji i pięknych zdjęć roślin. W dodatku zawsze wspiera blogerów ogrodniczych. To niewątpliwie zasługa redaktora prowadzącego – Pawła Romanowskiego.

13. Ziołowy Zakątek

Klaudyna Hebda, autorka Ziołowego Zakątka to osoba o ogromnej wiedzy na temat roślin. Zdobyła je na kilku kierunkach studiów, ale nie poprzestała na tym, bo kształci się dalej. Jest ekspertką od ziół i roślin leczniczych. Jej strona to głównie porady na temat roślin leczniczych, farmacji, domowych sposobów leczenia, ale także gotowania i zwykłego codzienne życia.

14. Żurawkowe RODOS Igora

Rodos Igora to prawdziwy żurawkowy raj. Na swojej stronie pokazuje przede wszystkim swój ogród, w którym rosną głównie byliny, a wśród nich najwięcej żurawek, jakie kiedykolwiek widziałem w jednym ogrodzie. Raz w roku Igor organizuje w swoim ogrodzie spotkania, na które przyjeżdżają ogrodnicy z całej Polski podziwiać jego dzieło. Igor ma ogromną wiedzę na temat żurawek. To dzięki niemu wreszcie poznałem skuteczny środek niszczący opuchlaki.

15. Lubię ogród – Ogrodnik Tomek

Na samym końcu, niezgodnie z alfabetem mój fanpage. Strona „Lubię ogród – Ogrodnik Tomek” powstała w sierpniu 2011 roku. Założyłem ją wraz z blogiem żeby podzielić się z innymi moją pasją. Nigdy nie sądziłem, że strona i blog staną się tak popularne, a tym bardziej nie sądziłem, że będę zajmował się ogrodami zawodowo. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie życie 🙂 Na stronie skupiam się głównie na architekturze krajobrazu, mniej na ogrodnictwie. Pokazuję piękne realizacje z całego świata oraz realizacje mojej firmy. Dzielę się tym co robimy na co dzień z moim zespołem, tak aby każdy mógł nas lepiej poznać. Przedstawiamy Wam piękne balkony i tarasy, które zaprojektowaliśmy, wykonane przez nas zielone ściany i zielone dachy, czy też zieleń na osiedlach, którą zakładamy.

2 thoughts on “15 stron ogrodniczych na Facebooku, które warto polubić

 • 31 stycznia 2016 at 13:48
  Permalink

  Dziękuję Tomku, miło mi w niedzielne popołudnie, czytając Twój post. Cieszę się, że jestem wśród tych najfajniejszych… Serdeczności od Katarzyny.

  Reply
 • 4 lutego 2016 at 09:41
  Permalink

  Wszystkie polubione ! Dzięki za cenne wskazówki 😀

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *