Jak pozbyć się kotów z ogrodu? Skuteczne odstraszacze
Jak odstraszyć koty z ogrodu? Jest kilka skutecznych sposobów na pozbycie się kota z ogrodu. Oczywiście wszystkie są humanitarne i nie powodują, że zwierzakowi stanie się jakaś krzywda. Po prostu będzie omijał Wasz ogród szerokim łukiem.
Podobno najczęściej lajkowanymi zdjęciami na Facebooku są zdjęcia małych dzieci i kotków. Trudno więc zrozumieć niektórym osobom, dlaczego ktoś chciałby się pozbyć z ogrodu takiego małego, słodkiego zwierzaczka. Na pewno rozumieją to właściciele ogrodów. Rozkopane rabaty, żółte plamy na trawniku, dziecięca piaskownica, która zamieniła się w kocią toaletę! Nie wszystkie koty szkodzą w ogrodzie, ale niektóre owszem. Własnego kota można z czasem tego oduczyć, ale większym problem są obce koty.
Woda
Koty nie znoszą wody. Na pewno na długo zapamiętają wycieczkę do Waszego ogrodu, jeśli włączymy zraszacze znienacka. Można również kupić w zagranicznych sklepach internetowych specjalne zraszacze z fotokomórką, które uruchamiają się po wykryciu intruza. Niestety nie są jeszcze dostępne w Polsce, ale dzisiaj zakupy za granicą to nie problem. (google: „cat sprinkler”)
Rośliny
Wszystkie koty mają bardzo wyczulone powonienie. Dzięki temu możemy wykorzystać zapachy, których nie tolerują. Na pewno będą omijać Wasz ogród, jeśli posadzicie w nim rutę zwyczajną. Jest to najskuteczniejsza roślina w walce z kotami, jednak może powodować uczulenia skóry, dlatego lepiej siejmy ją w mało uczęszczanych miejscach ogrodu lub za ogrodzeniem. Inną bardzo aromatyczną rośliną, za którą koty nie przepadają jest bodziszek. Bylina ta szybko się rozrasta tworząc ogromne kobierce, które kwitną na różowo. Pomocne będzie również usunięcie z ogrodu roślin, które zwabiają koty, czyli popularnej kocimiętki oraz aktinidii (kiwi).
Specjalne spreje
W sklepach ogrodniczych można kupić środki chemiczne w aerozolu, których zapach odstrasza koty. Są bezpieczne dla zwierzaków. Czytając liczne wypowiedzi na forach, wnioskuję że są bardzo skuteczne. Ich zapach jest jednak bardzo intensywny i oprócz kotów może drażnić również nas.
Naftalina
Kulki naftaliny rozrzucone przy ogrodzeniu, piaskownicy, czy tarasie z pewnością zniechęca kota do buszowania w ogrodzie.
Ocet
Polana octem podmurówka ogrodzenia będzie skuteczną barierą. Nawet ja nie znoszę tego silnego zapachu. Zapach po jednym dniu znika, ale ocet nie jest drogi i możemy sobie pozwolić na to, aby powtarzać polewanie nawet codziennie.
Ziarna gorczycy
Kilka osób wspominało mi również o ziarnach gorczycy. Trzeba je je zmielić i rozrzucić wzdłuż ogrodzenia lub w najczęściej odwiedzanych przez kota miejscach.
Obcy kot w ogrodzie to intruz i szkodnik. Jest to jednak żywe zwierze, więc należy się z nim obchodzić tak, aby włos mu z głowy nie spadł!
Ja mam tych kotkow na dzialce ponad 20.W okresie zimowym 3 razy w tygodniu wioze im jedzonko. Bardzo kocham wszystkie zwierzatka – chyba nawet za bardzo – ale jak ich nie kochac . Problem w tym ze sama mam adoptowanego kotka ktorego ktos wyrzucil z domu i jadac na dzialke moj Filemonek nie moze wyjsc nawet na taras nie mowiac juz o ogrodzie.Gyy tylko przyjezdzamy wszystki kotki sa u nas na tarasie.Dzialke mamy duza i niech sobie na niej przebywaja dla nich zrezygnowalam nawet z warzywek. Co zrobic aby nie wchodzily na taras z ktorego moglby korzystac Filemonek.
Pozbyć się Filemonka.
Zintegrować „filemonka” z resztą kotów, jak nie da rady, to znaczy, że jest niepoprawny politycznie wg. standardów UE.