Wystawa „Zieleń to życie” 2014 – relacja

Wystawa „Zieleń to życie” to zdecydowanie najważniejsza impreza ogrodnicza w Polsce. Od kilku lat ją odwiedzam, aby zobaczyć nowości roślinne oraz ciekawe produkty i usługi z branży ogrodniczej. Tym razem również nie mogło mnie zabraknąć! Dwie hale warszawskiego Centrum EXPO XXI pękały w szwach wypełnione po brzegi roślinami.

W tym roku odwiedziłem wystawę dosłownie na chwilkę, gdyż miałem wiele obowiązków przy naszych najnowszych realizacjach ogrodowych. Mam nadzieję, że zobaczyłem wszystko i nic nie umknęło mojemu krytycznemu oku 🙂 Na pierwszy ogień ogród pokazowy. W tym roku był dużo lepszy niż w latach poprzednich (ciągle pamiętam sztuczną trawę z 2012 roku i morze gumy z 2013), chociaż bardzo żałuję, że nie udało się zrealizować projektu, jaki przedstawiono kilka tygodni przed wystawą. Sam w zeszłym roku budowałem swój ogród pokazowy na wystawę i wiem, że nie łatwo zmieścić się w budżecie oraz w czasie i nie raz trzeba z czegoś zrezygnować. W ogrodzie przeważała biel. Bardzo mi się spodobały altany o oryginalnym kształcie oraz bambusy, które sam często stosuje w swoich projektach. Ciekawie wyglądały również siedziska wykonane z metalowych rurek. W projekcie było ich więcej i przechodziły w altany. Gdyby udało się zrealizować ten pomysł, to pewnie piałbym z zachwytu. Podsumowując, uważam że całość była na wysokim poziomie z czego bardzo się cieszę.

W holu głównym, jak zwykle czekały gwiazdy biorące udział w konkursie roślinnych nowości. Mój największy zachwyt wzbudziła Brzoza ‚Golden Treasure’ PBR o liściach w niezwykłym kolorze i kształcie. W tym roku przyznano następujące medale:

ZŁOTY MEDAL:

 • Clematis ‚Stefan Franczak’ 
 • Magnolia kobus ‚Isis’ PBR  

SREBRNY MEDAL:

 • Brzoza ‚Golden Treasure’ PBR 
 • Miskant chiński ‚Mysterious Maiden’PBR

BRĄZOWY MEDAL:

 • Różanecznik ‚Władysław Jagiełło’ PBR 
 • Róża MILLY WINTERJEWEL® ‘Bozmillwin’

Podobnie jak w zeszłym, tak i w tym roku przyznano specjalne medale czytelników bloga ogrodnikTomek.pl. Przez tydzień głosowaliście na najładniejszą roślinę. A oto wyniki: BRĄZ dla miskanta chińskiego ‘Mysterious Meiden’, SREBRO dla brzozy ‘Golden Treasure’, ZŁOTO dla róży SUNSHINE BABYLON EYES ‘INTereybabnus’. Wśród głosujących rozloswaliśmy 3 książki „Rośliny do każdego ogrodu” – kompendium informacji o roślinnych „pewniakach” – odmianach sprawdzonych i przystępnych w pielęgnacji, ufundowane przez organizatora wystawy „Zieleń to Życie”. Nagrody wędrują do trzech pań: Agnieszki Czarnik z Przedmieścia Czudeckiego, Magdaleny Greń z Błonia oraz Joanny Witaszek z Ruszkowa Pierwszego. Gratuluję!

W tym roku miałem nie wiele czasu, ale jednak wpadło mi w oko kilka ciekawych rzeczy. Niestety widziałem również kilka paskudztw. Tradycyjnie jedno z najładniejszych stoisk miał szkółka Szmit. Może dlatego co roku mi się tak podoba, że jest pełne różnokolorowych bylin, które tak uwielbiam. Jestem pewny, że za rok będzie podobnie. A może szkółka Szmit zaskoczy nas czymś nowym? Na pewno będzie równie piękne, bo do wysokiego poziomu przyzwyczajają nas już od kilku lat.

W tym roku szukałem na wystawie producentów zielonych ścian, gdyż od kilku lat ten temat bardzo mnie interesuje. Znalazłem! Pixel Garden – ogrody wertykalne. Mają w swojej ofercie system do budowy ogrodów wertykalnych składający się ze skrzynek i osadzonych w nich doniczkach. Elementy są tak zaprojektowane, że składane ze sobą pozwalają na budowę całych ścian. System jest automatycznie nawadniany.

Wielkie gratulacje dla szkółki Radzis. Jest to szkółka z najładniejszym logiem jakie kiedykolwiek widziałem wśród szkółkarzy. Taki mały szczegół, a jednak wzbudził mój ogromny zachwyt. Jeśli jesteśmy już przy wizerunku to gratuluję firmie Kruszywa za to, że nawet tak zwyczajny produkt jak kruszywa potrafią ciekawie przedstawić i mają jeden z najładniejszych katalogów.

Cieszę się, że z roku na rok na targach pokazuje się coraz więcej firm wykonawczych i architektów krajobrazu. W tym roku Park M ze swoim wspaniałym stoiskiem wykonanym z surowej płyty MFP oraz Zielony Architekt ze stoiskiem z ciekawą zieloną ścianą. Brawo!

Co roku z niedowierzaniem przyglądam się stoisku firmy Chomik-Gdów. Sprzedają oni najobrzydliwsze plastikowe fontanny jakie kiedykolwiek w życiu widziałem. Cała „kompozycja” jest przyozdobiona plastikowymi roślinopodobnymi tworami i aż dziw, że nie ma plastikowych sprzedawców. Proszę Państwa: WSTYD!!!

Plastikowe obrzydlistwo

Wystawa „Zieleń to życie” to również wiele wydarzeń towarzyszących. Liczne wykłady, seminaria, pokazy i konkursy przyciągnęły wielu zainteresowanych. Gościem specjalnym wystawy był Chris Beardshaw – brytyjski architekt krajobrazu nagradzany na wielu prestiżowych wystawach.

 

One thought on “Wystawa „Zieleń to życie” 2014 – relacja

 • 30 października at 12:53
  Permalink

  My też na chwilkę przyjechaliśmy, ale wystawa zrobiła spore wrażenie i zastanawiamy się nad własnym stoiskiem w przyszłym roku 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *