Dlaczego storczyk nie kwitnie?

Co zrobić, żeby storczyk zakwitł? Storczyki to zdecydowanie najmodniejsze od kilkunastu lat kwiaty domowe. Wciąż dostajemy je w prezencie, ale nie zawsze wiemy jak się nimi zajmować. Właściwa pielęgnacja to podstwa obfitego kwitnienia.

Uprawa storczyków, wbrew pozorom nie jest wcale trudna. Wystarczy poznać podstawy pielęgnacji i konsekwentnie się do nich stosować. O podstawach pielęgnacji najpopularniejszej odmiany pisałem między innymi tutaj: Uprwa storczyków – pierwsze kroki, czyli Phalaenopsis. Możecie też obejrzeć krótki program z moim udziałem w telewizyjnej dwójce:
[iframe width=”640″ height=”400″ src=”http://www.youtube.com/embed/2dsJnOMLtIs” frameborder=”0″ allowfullscreen]

Wracając do kwitnienia, a raczej jego braku. Czym może być to spowodowane? Przyczyn może być wiele i na pewno wynikają one z niewłaściwej pielęgnacji.

Niewłaściwa temperatura

Najczęściej na brak kwiatów ma wpływ za niska temperatura. Pamiętajmy, że storczyki to rośliny tropikalne, przyzwyczajone do  wysokich temperatur. Nie może być ona też zbyt wysoka, bo kwiaty również się nie pojawią. Temperaturę trzeba dobrać do odmiany, ale zazwyczaj odpowiednią jest 16-18°C w nocy i 21-27°C w dzień. Dobranie odpowiedniej temperatury do odmiany jest na prawdę bardzo ważne, bo są też storczyki zimolubne, które tolerują temperaturę w dzień ok. 19°C.

Złe stanowisko

Storczyki preferują stanowiska słoneczne. Nie łudźcie się, że zakwitną w cieniu. Nie znoszą również silnego słońca, dlatego nie stawiajmy ich na parapecie od południowej strony. Kilka metrów od okna będzie idealnie.

Brak nawożenia

Zarówno nawożenie jak i przenawożenie jest dla rośliny niekorzystne. Z dwojga złego lepiej nawieść za mało, gdyż przenawożenie może nawet uśmiercić storczyka. Niestety bez nawożenia roślina nie będzie kwitła, lub kwiaty będą bardzo małe. Storczyki nawozimy specjalnym nawozem do storczyków. Dodajemy go do wody podczas co czwartego podlewania, lub przy każdym podlewaniu ale w stężeniu cztery razy mniejszym niż podano na etykiecie. Gdy nawozimy przy każdym podlewaniu, należy pamiętać o tym aby raz w miesiącu wypłukać podłoże z nawozu. W tym celu podstawiamy doniczkę pod kran z wodą i wlewamy wodę przez kilka minut.

Niewłaściwa wilgotność powietrza.

Czasem zdarza się, że po wytworzeniu pąka kwiatowego, szybko on usycha. Przyczyną takiego zamierania jest najprawdopodobniej zbyt mała wilgotność powietrza. Zraszajmy storczyki codziennie.

Szkodniki i choroby grzybowe

Aby storczyk wytworzył kwiat, korzenie muszą być w znakomitej kondycji. Pilnujmy więc, aby ich nie zalać, gdyż wtedy gniją i łatwo rozwijają się choroby grzybowe. Kontrolujmy również, czy rośliny nie zaatakowały szkodniki. Chora roślina nie wytworzy kwiatu.

Co zrobić żeby storczyk zakwitł?

Popularne phalaenopsisy możemy pobudzić do kwitnienia zwiększając różnicę temperatury między dniem a nocą. Przenieśmy więc w nocy roślinę do chłodniejszego pomieszczenia lub uchylmy okno. Nie może mieć jednak chodniej niż 17°C.

Niektóre storczyki po przekwitnieniu wymagają okresu spoczynku, dlatego należy zaprzestać podlewania na miesiąc i nawożenia na dwa miesiące. Wtedy chętniej zakwitną ponownie.