Nawożenie obornikiem – czy lepsze od nawozów sztucznych?

Jeszcze nie tak dawno nie było nawozów zapakowanych w ładne, kolorowe pudełka, które stały na każdej sklepowej półce, a mimo to rośliny rosły piękne. Stosowano wtedy nawozy naturalne, głównie obornik, który doskonale się sprawdzał.

Obecna moda na życie ekologiczne sprawiła, że coraz częściej sięgamy po naturalne preparaty w ogrodzie. Chemiczne środki do oprysków zastępujemy naturalnymi lub sami robimy wyciągi i napary, odstawiamy szkodliwe herbicydy, a także sięgamy po nawozy naturalne. Czy stosowanie obornika, czy też kompostu ma sens, jeśli na półce w sklepie znajduje się pięknie zapakowany nawóz, który jest łatwiejszy w użyciu? Tak, ma to sens.

Nie chodzi tu tylko o względy ekologiczne. Nawozy naturalne po prostu są korzystniejsze dla dobrej kondycji ogrodu. Sztuczne nawozy mineralne zawierają zazwyczaj wszystkie składniki potrzebne roślinie do życia. Niestety nie wpływają one na polepszenie jakości gleby, chociaż i tutaj są wyjątki, gdyż ostatnich latach pojawiły się nawozy mineralno-organiczne. Ale wróćmy do obornika! Nie bez powodu jest on nazywany czarnym złotem. Dostarcza on roślinom azotu, fosforu, wapnia, a także innych cennych składników, jak np. magnez. Wpływa on wspaniale na strukturę gleby, gdyż zawiera substancje organiczne tworzące próchnicę. Po nawożeniu obornikiem gleby ciężkie stają się bardziej przepuszczalne, a gleby piaszczyste lepiej magazynują wodę.

Jaki obornik stosować? Świeży obornik musi być dobrze przekompostowany, czyli przynajmniej przez okres roku. Nie chętnie jest używany przez właścicieli ogrodów przydomowych, gdyż nawożenie nim nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Trzeba go rozrzucić równomiernie na rabacie, a następnie przekopać z ziemią, co czasami jest nie możliwe, ze względu na duże zagęszczenie roślin. Na szczęście producenci przyszli z pomocą i wymyślili łatwy w użyciu obornik granulowany lub suszony w postaci pyłu. Do wyboru mamy:

  • Obornik bydlęcy – najczęściej stosowany i najłatwiej dostać go w sklepie. Polecany do nawożenia wszystkich roślin ozdobnych, użytkowych i trawników.
  • Obornik koński – silnie się rozgrzewa, dlatego jest polecany gównie do używania przy rozsadach, w zimnych inspektach.
  • Obornik kurzy
  • Obornik owczy, króliczy i kozi – zawierają dwa razy więcej azotu, niż obornik bydlęcy, dlatego trzeba uważać z ich stosowaniem.
  • Obornik świński – ma dużo fosforu, ale mało wapnia.
  • Odpadki zwierzęce – zmielone kości, krew i inne odpadki po uboju zwierząt.
Kiedy stosować obornik? Wg polskiego prawa nawozów naturalnych możemy używać tylko od 1 marca do 30 listopada. Ma to związek z zanieczyszczaniem wód gruntowych w okresie zimowym. Najlepiej nawozić wiosną, chociaż niektórzy wolą termin jesienny. Wiosenne nawożenie ma wg mnie więcej zalet. Przede wszystkim są mniejsze straty w składnikach pokarmowych, które zimą są wypłukiwane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *