Kiedy przycinać drzewa owocowe?

Przycinanie drzew owocowych to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, bez którego drzewa nie będą obficie owocowały. Początkujący ogrodnicy często boją się przycinać, ale zapewniam że trzeba. Sekatory w dłoń i do cięcia.

Jeśli nie przytniemy naszych drzew owocowych, staną się one zbyt duże, za gęste i nie będą obficie owocowały. Niewielkie owoce będą znajdowały się coraz wyżej, gdyż w gęstej koronie nie dociera światło w przeciwieństwie do jej wierzchołka. Ponadto nieprzycinane drzewa częściej atakują choroby grzybowe. Tak więc nie prawdą jest, że drzewo po przycięciu będzie miało mniej owoców, a tak właśnie myśli wielu początkujących ogrodników.

Kiedy przycinamy drzewa owocowe? Są dwa terminy cięcia: cięcie zimowe i letnie.

Większość drzew owocowych przycinamy pod koniec zimy, czyli od połowy lutego do końca marca. Termin ten jest silnie uzależniony od pogody. Musimy mieć pewność, że silne długotrwałe mrozy już nie wrócą. Drzewa owocowe przycinamy zanim jeszcze zaczną nabrzmiewać im pąki. Najwcześniej przycinamy jabłonie, śliwy i grusze. Później, gdy pąki zaczną zmieniać kolor, bierzemy się do cięcia brzoskwini i moreli. Pod koniec zimy nie przycinamy wiśni i czereśni.

Drugim terminem cięcia jest lato. O tej porze przycinamy wiśnie i czereśnie, które są zbyt delikatne, aby można było je przyciąć wiosną. Przycinamy je dopiero po zbiorach, czyli w sierpniu. Ponadto latem usuwamy z drzew owocowych wilki, czyli pionowe pędy, które nie owocują. Wycinamy je w lipcu i sierpniu, najpóźniej trzy tygodnie przed zbiorem owoców.

Kiedy przycinać nowo posadzone drzewa? Młode drzewka owocowe przycinamy tuż po posadzeniu. Ma to na celu przywrócenie równowagi między korzeniami uszkodzonymi podczas przesadzenia w szkółce, a pędami nadziemnymi. Pierwsze cięcie wykonuje się również dla uformowania korony.

Trudniejsze niż wybór odpowiedniego terminu cięcia jest jego prawidłowe przeprowadzenie, ale o tym w osobnym artykule.

Nie zapomnijcie również o wiosennych opryskach drzew owocowych. Zbyt późne wykonanie oprysku nic nie da i nie uda nam się ochronić roślin przed chorobami. Jeśli pogoda pozwala to zaczynamy już pod koniec lutego. Więcej o wiosennych opryskach drzew i krzewów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *