Kiedy i jak sadzić mieczyki?

W centrach ogrodniczych, sklepach budowlanych, a nawet w supermarketach pojawiły się właśnie mieczyki. Jak je sadzić? Kiedy? Takimi pytaniami od razu zostałem zasypany.

Mieczyki, inaczej gladiole, należą do tej samej rodziny co irysy, frezje, krokusy, czyli do kosaćcowatych. Istnieje bardzo dużo odmian mieczyków, które osiągają wysokość od 50 do nawet 120cm. Ze względu na duże i wysokie kwiaty, które występują w wielu kolorach, mieczyki stały się jednymi z najczęściej uprawianych kwiatów cebulowych w naszych ogrodach. To także ulubione kwiaty mojej mamy, dlatego co roku sadze ich w ogrodzie setki.

Kiedy sadzić? Mieczyki sadzimy wczesną wiosną w przeciwieństwie do tulipanów, narcyzów, czy krokusów, które sadzimy jesienią. Termin nie jest ścisły, gdyż uzależnia go pogoda, ale zazwyczaj jest to połowa kwietnia. W tym roku zima była łagodna, wiosna przyszła wcześniej, dlatego sadzenie mieczyków możemy rozpocząć już teraz, a mamy połowę marca. Ziemia jest już rozmarznięta, gdyż plusowe temperatury występują od kilku tygodni. Cebule (bulwy) mieczyków nie lubią zimnej, zmarzniętej gleby, a także zbyt wilgotnej, dlatego na wiosenne sadzenie trzeba wybrać taki moment, aby gleba była już przeschnięta. Nawet jeśli wystąpią krótkotrwałe przymrozki, to cebulom nic nie grozi. Nie wolno spóźnić się z posadzeniem, gdyż wtedy rośliny wyrosną niewielkie i prawdopodobnie nie zakwitną.

Jak sadzić? Przed posadzeniem do ziemi należy cebule zaprawić, czyli moczyć 20-30min w płynie zaprawiającym np. Kaptan, Funaben T, Merpan, Sumilex lub Sarox. Mieczyki muszą mieć zapewnione stanowisko słoneczne, ale rosną również w półcieniu kwitnąc mniej obficie. Trzeba je również chronić od wiatru, gdyż długie kwiatostany mogą się łatwo połamać. Gleba powinna być żyzna o odczynie PH ok. 6,5.  Nie wolno ich również sadzić w tym samym miejscu, co w zeszłym roku. Na to stanowisko mogą wrócić dopiero po trzech latach. Bulwy sadzimy na głębokość 15 cm, czyli 3 krotna jej wysokość, w rozstawie 10 – 15 cm. Na koniec sadzenia podlewamy cebule aby ziemia osiadła.

Cebule mieczyków trzeba wykopywać na zimę z gruntu, wysuszyć i przechowywać w temperaturze ok. 5°C. 

4 thoughts on “Kiedy i jak sadzić mieczyki?

 • 24 marca at 09:39
  Permalink

  Bardzo przydatny artykuł, ale brakuje mi jednej informacji, która mnie zastanawia. Ja mam pytanie odnośnie PORY SADZENIA W CIĄGU DNIA. Możemy założyć, że kwiecień będzie ciepły, w południe 20*C w cieniu. Lepiej sadzić rano np. o świcie czy wieczorem kiedy gleba jeszcze ciepła, ale słońce już nie praży. Proszę o radę.
  Pozdrawiam!

  Reply
  • 24 marca at 09:41
   Permalink

   Akurat to nie ma znaczenia 🙂

   Reply
 • 24 maja at 06:43
  Permalink

  Witam! Pierwszy raz posadziłam mieczyki czy na zime trzeba cebulki wykopywac czy moge je zostawic na zime w ziemi w ogrodzie?

  Reply
  • 5 czerwca at 06:02
   Permalink

   Oczywiście trzeba wykopać.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *