Jakie kwiaty do łazienki?

Jakie wybrać rośliny do łazienki? Czy poradzą sobie w warunkach jakie tam panują? Czy duża wilgotność i wysokie temperatury nie spowodują, że rośliny nie będą się dobrze czuły w łazience?

Jeśli zamierzamy kupić rośliny do łazienki, zazwyczaj zastanawiamy się nad tym, czy warunki tam panujące są dobre dla roślin. Wiem o tym, gdyż często otrzymuję od Was takie pytania. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że łazienka to idealne pomieszczenie dla roślin doniczkowych. Popularne rośliny, które trzymamy w domu, to przede wszystkim rośliny tropikalne. Ich naturalne środowisko jest podobne właśnie do tego panującego w łazience. Wilgotne powietrze i wysokie temperatury nie są dla nich problemem. W łazience nie wolno jedynie uprawiać kaktusów i innych sukulentów.

Pamiętajmy, że rośliny które szczególnie preferują wilgotne powietrze, nie tolerują silnego słońca, dlatego musimy oddalić doniczkę od okna. Jak już wspomniałem, w łazience bardzo dobrze rosną wszystkie rośliny doniczkowe oprócz kaktusów, ale szczególnie polecam do tego pomieszczenia storczyki,  zielistki, skrzydłokwiaty, paprocie, monstery, bluszcze, krotony, kordyliny, anturium, begonie, difenbachie, fikusy, draceny, bromelie.

Co jeśli mamy łazienkę bez okna? Problemem są łazienki bez okien, a takie zazwyczaj znajdują się w starych mieszkaniach. Oczywiście i na ten problem są rozwiązania, a dokładnie dwa. Pierwsze to takie, które miałem już okazję zastosować u swoich klientów: specjalne lampy do roślin, które możemy kupić w sklepach ogrodniczych lub zamówić w specjalistycznych sklepach. Ważne jest, aby była to specjalna lampa do doświetlania roślin, a nie zwykła żarówka, czy świetlówka, bo takie nie spełniają zadania. Taka lampa powinna zostać dobrana do rośliny przez specjalistę, który fachowo dobierze światło do rośliny. Druga możliwość to uprawa roślin, które tolerują długotrwały brak światła. Takie rośliny uprawiamy dwie – jedna w ciemnej łazience, a drugą w jasnym pomieszczeniu i zamieniamy co tydzień. Do takiego wymieniania idealnie nadają się zamiokulkasy, sansewierie, czy skrzydłokwiaty.

O czym jeszcze należy pamiętać uprawiając rośliny w łazience?Nie wolno ich trzymać blisko środków chemicznych, gdyż opary nie działają korzystnie na ich rozwój. Nie stawiajmy doniczek blisko pojemników z mydłem. Łazienkę powinniśmy często wietrzyć. W wilgotnym środowisku rosliny wolniej parują, dlatego możemy ograniczyć podlewanie.

One thought on “Jakie kwiaty do łazienki?

  • 24 marca at 18:42
    Permalink

    Świetny artykuł, jednak byłam bardzo stereotypowa, sądząc, że z łazienki bujnego ogrodu nie będzie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *