Palety w ogrodzie – inspiracje, zdjęcia, porady

Meble z palet, zielone ściany z palet, stoliki, siedziska, leżaki, a nawet większe konstrukcje, jak altany to tylko niektóre pomysły, które możemy wykorzystać w swoim ogrodzie. Recykling ogrodowy jest w ostatnich latach coraz bardziej popularny, a to głównie dzięki ogólnej modzie na bycie ekologicznym.

To dobrze, bo dzięki temu nie tylko przyczyniamy się do ponownego wykorzystania niepotrzebnych przedmiotów, które trafiłyby prędzej czy później na wysypisko, ale także uruchamiamy swoją twórczość, kreatywność, tworzymy coś z niczego. Dzięki temu w ogrodzie powstają prawdziwe cuda, które również ja często wykorzystuje u swoich klientów.

Jakie palety wybrać? Najlepsze są palety typu euro, czyli o wymiarach 1200 mm x 800 mm x 144 mm. Są to palety o wzmocnionej konstrukcji, które bardzo trudno uszkodzić. Są też łatwiejsze w obróbce. Do wyboru mamy też półpalety i ćwierćpalety, z których możemy zbudować mniejsze konstrukcje. Każdy chciałby mieć jak najładniejszą paletę, bez uszkodzeń i czystą, dlatego często kupujemy nowe sztuki. Chyba jednak nie o to chodzi w recyklingu. Naprawdę można wybrać ładne, ale używane.

Gdzie kupić? W ostatnim czasie skupy palet wyrosły przy drogach, jak grzyby po deszczu i na pewno znajdziecie taki w swojej okolicy. Zawsze można spytać w składzie budowlanym. Jeśli tam Wam nie sprzedadzą, to na pewno dadzą namiar na najbliższy skup. Gorzej jest z półpaletami i ćwierćpaletami, gdyż takie są trudno dostępne. Gdy robiłem meble dla swoich klientów, musiałem jechać 50 km, aż pod Żelazową Wolę.

Ile to kosztuje? No właśnie to jest dobre pytanie, bo wiele osób decyduje się na palety w ogrodzie z oszczędności. Tak, jest to oszczędność jeśli mamy już niepotrzebne palety, np. po budowie domu, czy remoncie. Zakup nie jest już jednak taki tani. Europaleta I gatunku, czyli jasna, nieuszkodzona kosztuje ok. 35 zł, II gatunku 25 zł, a palety nie euro, gorszego gatunku można mieć już za 15 zł.  Do wykonania prostego fotela ogrodowego potrzeba 3 palet, papieru ściernego, farby i gwoździ lub wkrętów, więc koszt to minimum 200 zł. Jeśli decydujemy się na malowanie, to trzeba się liczyć z tym, że surowe drewno, z którego wykonane są palety, chłonie bardzo dużo farby.

Podczas konstruowania, najlepiej uruchomić swoją wyobraźnię i kreatywność, ale jeśli jej nie macie, to zawsze można skorzystać z gotowych pomysłów.

 

Meble z palet w altanie, którą odnowiliśmy

Zielona ściana z palet w naszym ogrodzie pokazowym

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 thoughts on “Palety w ogrodzie – inspiracje, zdjęcia, porady

 • 12 marca at 09:48
  Permalink

  Warto wspomnieć przy stoliku ogrodniczym na narzędzia i reszte rzeczy że narzędzia takie po zabezpieczeniu na zimę fajnie schować do jakiegoś zamkniętego pomieszczenia żeby uniknąć rdzawienia itd. Stolik można złożyć dzięki zamontowanym zawiasom.I tak do wiosny będzie mniej widoczny. Praktyczne i ciekawe.to cenie najbardziej;)

  Reply
 • 1 sierpnia at 09:31
  Permalink

  Interesujące pomysły – meble z palet chętniej widziałbym w ogrodzie aniżeli w domu.

  Udekorowanie nimi ogrodu jest i praktyczna, i tanie, natomiast używanie w mieszkaniu to już poniekąd ekstrawagancja.

  Reply
  • 24 czerwca at 20:04
   Permalink

   pochwale sie zestawem mebli do domu jak juz skonczymy projekt ale jeszcze daleka droga. jak na razie jest stolik na kolkach pod tv ale gosci sa zachwyceni… teraz jestesmy w trakcie robienia stolu a nastepnie lawy… bardzi fajnie i orginalnie prezentuja sie rowniez w domu!

   Reply
 • 30 października at 09:26
  Permalink

  Palety – zawsze na tak! Oryginalny i nowoczesny design. Do takiego „paletowego” stolika, można dodać również własnoręcznie wykonane pufy z opon i gąbki/materiału 😉

  Reply
 • 20 czerwca at 19:10
  Permalink

  Ławka z palet za 200 zł to ldiotyzm do potęgi !!!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *