Biały ogród – inspiracje, zdjęcia, białe rośliny

Biel w ogrodzie to elegancja. Biały ogród wygląda pięknie zarówno w wersji nowoczesnej, jak i tradycyjnej. Białe rośliny, meble i dekoracje tworzą niesamowity klimat. Ogród wydaje się „czysty”, nieskalany niepotrzebnym kolorem, widok bardzo relaksuje i nie męczy oczu.

Nie wiele osób decyduje się na białe ogrody, czyli takie w których oprócz białego koloru jest tylko zieleń. Zazwyczaj każdy chce mieć wokół siebie mnóstwo przeróżnych kolorów, aby cieszyć się bogactwem barw. Ja wiem, że w moim przyszłym ogrodzie będzie mnóstwo kwitnących na biało roślin, białe dekoracje i dodatki, a soczysta zieleń liści i trawy będzie doskonałym tłem dla tego widoku. Jeśli kogoś zmęczy ta biel, może ja przełamać mocnymi akcentami, w postaci rzeźby, czy mebli o jaskrawych kolorach, jak czerwień, pomarańcz, czy np. turkus. To zabieg, który często jest stosowany w nowoczesnych wnętrzach i warto go przenieść również do ogrodu.

Oczywiście ogród do przede wszystkim rośliny, ale nie możemy zapomnieć o dodatkach, meblach, dekoracjach, nawierzchniach. W nowoczesnych ogrodach bardzo mi się podobają białe ściany, przed którymi znajdują się wyraziste rośliny o ozdobnych liściach. Taka ściana tworzy piękne tło i podkreśla urodę roślin. Może to być mur ogrodzenia, elewacja domu, jak również samotnie stojąca ściana na środku ogrodu. Kolejnym elementem dekoracyjnym, który polecam, są gabiony, czyli metalowe kosze wypełnione kamieniami. W białym ogrodzie możemy zastosować jako wypełnienie biały dolomit lub inne kruszywo o grubej frakcji, w kolorze biały. Pięknie wyglądają również śnieżno – białe pieńki brzozy zamknięte w metalowych klatkach. Z takich gabionów możemy konstruować ściany, murki oporowe, schody, a nawet siedziska. Te same elementy wykonane w betonu malowanego na biało to widok, jaki możemy często spotkać w nowoczesnych ogrodach.

A może białe ścieżki? Pewnie większość z Was pomyśli, że to nie praktyczne, bo bardzo się brudzą. Tak jeśli mamy nieuporządkowany ogród. W ogrodzie, w którym rabaty są starannie wyściołkowane, a trawnik gęsty, nie ma ziemi, którą możemy roznieść na butach po nawierzchni. Białe grysy np. biała Mariannna, białe płyty betonowe ułożone w trawie, polerowany gres, beton bilony – możliwości jest wiele.

Rośliny to podstawa ogrodu. Na szczęście mamy mnóstwo gatunków, które kwitną na biało, mają liście z białymi obwódkami lub białe pnie. Zacznę od pnączy: powojniki o dużych kwiatach, rdest Auberta, czyli pnącze o największych kwiatach, królowa cienia – hortensja pnąca, czy też glicynia o zwisających kwiatach. Drzewa: brzozy o białych pniach, klon jesionolistny ‚Flamingo’ z lisćmi o białych obrzeżeniach, katalpa, magnolia, lilak z białymi kwiatami. Krzewy kwitnące na biało: tawuła van Houtte`a, śnieguliczka biała, kalina, różanecznik, azalia, róża, jaśminowiec, pięciornik, hortensja. Byliny i cebulowe : jeżówka, juka karolińska, konwalia, aster, goździk, zawciag, agapant, dziewięćsił, dzwonek karpacki, gęsiówka, gipsówka, przebiśnieg, hiacynt, tulipan, lilia.

2 thoughts on “Biały ogród – inspiracje, zdjęcia, białe rośliny

 • 9 lutego 2014 at 16:58
  Permalink

  Rzeczywiście biel w ogrodzie jest piękna. Dla mnie bardzo nowoczesna. Dzięki za inspiracje – zapisuję kilka bo na wiosnę ruszamy z projektowaniem naszego ogrodu 🙂

  Reply
 • 18 lutego 2014 at 18:48
  Permalink

  Też bardzo lubię ogrody w bielach. Dzięki zastosowaniu bylin, których coraz więcej białych odmian się pojawia w szkółkach można osiągnąć piękne efekty (co widać z resztą na zdjęciach).

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *