Brzozy – najładniejsze odmiany

Jeśli ktoś dokładnie śledzi nasze działania, to z pewnością zauważy, że rośliną która bardzo często pojawia się w naszych realizacjach jest brzoza. Brzoza to jedno z naszych ulubionych drzew, gdyż pasuje doskonale zarówno do ogrodów tradycyjnych, jak i bardzo nowoczesnych. Uwielbiamy jej białą korę, która szczególnie pięknie wygląda, gdy odbijają  się od niej promienie słoneczne. Brzozę w swoim ogrodzie może mieć każdy, gdyż jest tyle odmian, że każdy znajdzie odpowiednią do swojego ogrodu, zwłaszcza pokrojem. No właśnie! Wiele osób słysząc ‚brzoza’, myśli że to ogromne drzewo, które z pewnością nie zmieści się w jego ogrodzie. To prawda, brzozy są ogromne i dorastają do kilkudziesięciu metrów wysokości, ale od czego mamy zdolnych szkółkarzy. Stworzyli oni wiele odmian o przeróżnym pokroju. Mamy brzozy ogromne kiludziesięcio metrowe, średnie dorastające do kilku metrów wysokości, a także szczepione miniaturki, które możemy posadzić nawet na balkonie.

Betula pendula w naszym ogrodzie pokazowym na wystawie Zieleń to Życie 2013 (zobacz więcej)

Oto najciekawsze wg mnie odmiany, na które na pewno trzeba zwrócić uwagę jeśli zdecydujemy się na zakup brzozy.

Betula utilis ‚Doorenbos’

Brzoza pożyteczna ‚Doorenbos’. 11 brzóz tej odmiany posadziliśmy w zeszłym roku przy jednym z warszawskich apartamentowców. ‚Doorenbos’ to odmiana o śnieżnobiałej korze. Dorasta do 10 metrów wysokości i ma dosyć smukły pokrój. Mi bardzo podobają się okazy wielopienne.

Betula medwediewii ‚Gold Bark’

Brzoza Medwediewa ‚Gold Bark’. Brzoza, którą odkryłem w jednej z podwarszawskich szkółek. Od razu urzekła mnie niesamowita, złota kora. Odmiana ta wygląda bardzo elegancko i dostojnie. Spodobała mi się tak bardzo, że na pewno wykorzystam ją w którymś z budowanych ogrodów, jako perła w koronie.

Betula ermanii

Brzoza Ermana. Bardzo wysoka odmiana osiągająca nawet 25 metrów wysokości. Znalazła się w moim zestawieniu ze względu na ciekawy pokrój. Ma wiele pni, dzięki czemu przypomina ogromny krzew.

Betula pendula ‚Youngii’

Brzoza brodawkowata ‚Youngii’. Dorasta do około 7 metrów wysokości, ale często w sprzedaży występują okazy szczepione na wysokości 1 – 2 m, dzięki czemu jest często sadzona w małych ogródkach, a nawet na balkonach. Rośnie wolno. Jej gałęzie zwisają w dół na parasolowatej koronie. Bardzo ładnie wygląda w dużych donicach, a także nad brzegiem zbiorników wodnych, gdy liście zwisają aż do lustra wody.

Betula pendula ‚Purpurea’ oraz Betula pubescens ‚Rubra’

Brzoza brodawkowata ‚Purpuea’ oraz brzoza brodawkowata ‚Rubra’. Dwie odmiany brzozy o purpurowyc h liściach. Bardzo efektownie wyglądają zwłaszcza jesienią, gdy liście stają się krwisto czerwone. Pięknie kontrastują z białą korą. Odmiana ‚Rubra’ dorasta do 10 m wysokości, a ‚Purpurea’ nawet do 15 m.

Betula pendula ‚Fastigiata’

Brzoza brodawkowata ‚Fastigiata’. Jest to najbardziej smukła z brzóz, dlatego polecam ją komuś, kto ma niewielki ogródek. Ma niewielkie wymagania glebowe, podobnie jak ‚Crispa’, ale za to potrzebuje dużo słońca.

Betula pendula ‚Golden Cloud’ oraz Betula pendula ‚Schneverdinger Goldbirke’

Brzoza brodawkowata ‚Golden Cloud’ oraz brzoza brodawkowata ‚Schneverdinger Goldbirke’. Brzozy te mają niezwykłe jasno zielone, żółtawe liście. Bardzo ładnie kontrastują z białymi pniami.

Betula pendula ‚Gracilis’ oraz Betula pendula ‚Crispa’

Brzoza brodawkowata ‚Gracilis’ oraz brzoza brodawkowata ‚Crispa’. Są to bardzo ciekawe odmiany ze względu na oryginalny, postrzępiony kształt liści. Pierwszą polecam do niewielkich ogrodów, gdyż dorasta jedynie do 5 metrów wysokości. Druga doskonale radzi sobie na terenach suchych i piaszczystych oraz dobrze rośnie na glebach nieurodzajnych.

Betula albosinensis ‚Fascination’

Brzoza biała chińska ‚Fascination’. Nazwa jak najbardziej na miejscu. Jest to piękna odmiana o łuszczącej się korze w odcieniu różowym, pomarańczowym i kremowym. Miałem okazję widzieć i muszę przyznać, że te blado różowe pnie wyglądają niesamowicie.

Betula nigra ‚Black Star’

Brzoza czarna ‚Black Star’. Tą odmianę również podziwiam za oryginalność kory, która ma odcień beżowo – brązowy. W słoneczne dni mieni się nawet złotem podobnie jak odmiana ‚Gold Bark’. Jest bardzo mrozoodporna i ma niewielkie wymagania, dlatego szczególnie polecam ją w zieleni miejskiej.

One thought on “Brzozy – najładniejsze odmiany

  • 14 stycznia at 09:48
    Permalink

    Kora brzozy jest bardzo dobra do rozpalania ognisk po deszczach. Bardzo dobrze się pali.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *