Jesienne prace w ogrodzie

Nadeszła jesień, czyli okres w którym w ogrodzie jest dużo pracy. Do właśnie jesienią musimy zadbać o nasze rośliny, aby wiosną przebudziły się do życia w doskonałej formie. 

Wielu ogrodników nie lubi tej pory roku, gdyż przypomina o zbliżającej się zimie. Często piszecie w komentarzach na Facebooku, że nic Wam się nie chce. Z dnia na dzień rośliny wyglądają coraz mniej atrakcyjnie, nadziemne części bylin obumierają, jedynie drzewa i krzewy zdobią czerwonymi, pomarańczowymi i żółtymi liśćmi… szkoda, że krótko. Dni są coraz krótsze, jest zimno, więc nic dziwnego, że tak bardzo nie chce nam się wykonać jesiennej pielęgnacji ogrodu. Jakie są najważniejsze prace, które trzeba wykonać przed nadejściem mrozów?

Nawozimy rośliny i trawnik

Wszyscy pamiętają o wiosennym nawożeniu, a o jesiennym niestety zapominamy. Jesienne nawożenie jest tak samo ważne jak wiosenne, bo to od niego zależy jak rośliny przygotują się do zimy. Jesienne nawożenie powinniśmy zakończyć do połowy października, ale jeśli się spóźnimy to i tak warto nawieść, gdyż wtedy nawóz zostanie wchłonięty wczesną wiosną, gdy wiosenne nawozy nie dadzą rady wniknąć do zmarzniętej gleby. (przeczytaj więcej)

Ocieplamy rośliny

Rośliny słabo odporne na mróz należy ocieplić przed zimą. Biała agrowłóknina, kaptury ocieplające, maty słomiane, kopczykowanie róż. Sposobów jest wiele i należy wybrać najodpowiedniejszy do danej rośliny. Kiedy ocieplać rośliny? Nie za szybko. Poczekajmy tydzień, dwa po pierwszy przymrozkach, aby rośliny się zahartowały. Zazwyczaj jest to w połowie listopada. (przeczytaj więcej)

Usuwamy nadziemne części bylin

Wiele osób tego nie robi, ale jest to bardzo ważne, gdyż w martwych częściach rozwijają się choroby grzybowe. Zainfekowane rośliny stają się słabsze i mniej odporne na zimowe przemarzanie. Wiosną byliny są w gorszej kondycji i z trudem regenerują się po zimowym spoczynku.

Wiążemy rośliny iglaste 

Okręcamy sznurkiem iglaki, które mogą zostać rozłamane przed duże ilości śniegu zimą. Są to zazwyczaj rośliny o pokroju kolumnowym i kulistym. Jeśli zaniedbamy tą czynność to wiosną może być już za późno na jakąkolwiek interwencję. Złamanych gałęzi lub nawet mocno wygiętych nic już nie przywróci do poprzedniej formy. Jest to duża strata szczególnie w przypadku formowanych roślin, gdzie kształt jest najważniejszy. (przeczytaj więcej)

Zbieramy liście

Wiele osób zwleka ze zbieraniem liści, aż wszystkie spadną z drzew. Często zwlekają tyle, aż spadnie śnieg i jest już za późno. Liście w ogrodzie należy zbierać systematycznie. Pozostawione na trawniku aż do wiosny spowodują, że po stopnieniu śniegu musimy zakładać trawnik od nowa. (przeczytaj więcej)

Usuwamy wodę z systemu automatycznego nawadniania

Woda w systemie automatycznego nawadniania może spowodować uszkodzenie elektrozaworów, czy też złączek. Nie obejdzie się bez kompresora ze zbiornikiem powietrza, dlatego jeśli nie mamy odpowiedniego sprzętu, musimy skorzystać z pomocy firmy ogrodniczej. (przeczytaj więcej)

Nawadniamy ogród przed zimą

Rośliny zimozielone, w przeciwieństwie do tych zrzucających liście jesienią, także zimą pobierają wodę. Gdy ziemia jest zmarznięta rośliny nie mają szansy pobrać wody korzeniami, dlatego tak ważne jest solidne podlanie roślin zimozielonych przed nastaniem mrozów. Których roślin nie należy podlewać jesienią? Przeczytaj więcej

Co jeszcze warto zrobić jesienią w ogrodzie?

– sadzimy drzewa i krzewy z odkrytym korzeniem,

– rozkładamy kompost na rabatach,

– wyjmujemy pompy z oczek wodnych, fontann, kaskad,

– wyławiamy liście ze stawu,

– sadzimy cebule kwiatów wiosennych,

– na pnie drzew zakładamy osłonki chroniące przed pogryzieniem przez zające,

– dzielimy byliny,

– usuwamy rośliny jednoroczne,

– prześwietlamy drzewa i krzewy,

– czyścimy narzędzia,

– budujemy karmniki dla ptaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *