Nawożenie trawnika

Gęsty i soczyście zielony trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu. Jak nawozić trawnik? Pielęgnacja wcale nie jest trudna.  Wystarczy kilka podstawowych zabiegów i możemy się się cieszyć piękną murawą. Regularne koszenie, podlewanie i nawożenie gwarantują sukces.

Większość osób pamięta o dwóch pierwszych zabiegach, które wymieniłem, ale zapomina o tym najważniejszym: nawożenie. Bez regularnego nawożenia trawnik będzie słabo wybarwiony, rzadki i nigdy nie uda nam się go doprowadzić do stanu jaki chcielibyśmy uzyskać. Trawa korzeni się płytko i szybko wykorzystuje składniki pokarmowe znajdujące się w podłożu. Ponadto przemieszczają się one w głąb gleby, gdzie korzenie już nie sięgają. Azot, fosfor i potas to trzy podstawowe składniki, jakie są potrzebne każdej roślinie, również trawie. Kiedy, jak i czym nawozić?

Pierwsze nawożenie trawnika przeprowadzamy wczesną wiosną, gdy ziemia rozmarźnie. Wtedy trawa potrzebuje najwięcej składników pokarmowych, ponieważ musi się zregenerować po zimie, która bardzo ją osłabiła. Dzięki prawidłowemu nawożeniu już po kilku dniach murawa zacznie nabierać żywego koloru, a po kilku tygodniach zazieleni się zupełnie. Kolejne nawożenia wykonujemy kilka razy w sezonie w zależności od rodzaju nawozu, który użyliśmy. Po raz ostatni trawnik dokarmiamy na początku września. Późniejsze nawożenie spowoduje nieprawidłowe przygotowanie się źdźbeł do zimy, a nawet może się stać tak, że pierwszy przymrozek zastanie trawę w pełni wegetacji.

Nawożąc trawnik musimy zadbać zarówno o dobrą kondycję gleby, jak i o dostarczenie składników pokarmowych roślinom. Możemy sobie ułatwić pracę używając Florovit Pro Natura, nawozu który działa podwójnie – poprawia jakość podłoża i nawozi rośliny.  Jest to bardzo wygodne, ponieważ przy pomocy jednego środka zapewniamy trawnikowi prawidłowe warunki do życia.

Substancje organiczne znajdujące się w nawozie Florovit Pro Natura mają takie same właściwości jak obornik, czy kompost,  a ich wprowadzenie do gleby jest dużo łatwiejsze oraz przyjemniejsze, gdyż nawóz jest bezwonny. Składniki organiczne ponadto ułatwiają pobieranie z gleby wody i substancji odżywczych, ograniczają ich wymywanie do wód podziemnych, zapobiegają erozji gleby i zwiększają jej pojemność wodną.

Substancje humusowe, nazywane przez ogrodników czarnym złotem sprawiają, że trawnik staje się bardziej odporny na choroby grzybowe. Kwasy humusowe poprawiają także strukturę gleby – te ciężkie są lepiej przewietrzane, a lekkie nie są tak bardzo podatne na straty wody i składników pokarmowych. Ponadto stymulują rozwój pożytecznych mikroorganizmów sprawiając, że nawet w najbardziej jałowej ziemi zaczyna toczyć się życie.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas nawożenia? Nie sypiemy nawozu, gdy trawa jest mokra. Granulki przyklejają się wtedy do źdźbeł, co może spowodować ich poparzenie. Po nawiezieniu cały trawnik należy obficie podlać. Pracę możemy sobie ułatwić używając siewników. Wtedy będziemy mieć pewność, że nawóz został rozsypany równomiernie.

Przeczytaj więcej o nawozach Florovit Pro Natura.

Artykuł jest częścią płatnej kampanii produktu marki Florovit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *