Nawożenie iglaków jesienią

Jesienne nawożenie iglaków to czynność, o której wiele osób zapomina. Niesłusznie, gdyż to właśnie od nawożenia jesienią zależy to jak nasze iglaki przetrwają zimę i jak będą wyglądały przez cały kolejny sezon.

O nawożeniu roślin wiosną większość z nas pamięta, gdyż właśnie wtedy przyroda budzi się do życia i chcemy jej pomóc. Na drzewach pojawiają się pąki, trawa się zieleni, rozkwitają pierwsze kwiaty cebulowe, mamy dość zimy i chcemy, żeby jak najszybciej zrobiło się zielono wokół nas. Nic więc dziwnego, że jesienią, gdy dni są coraz krótsze, jest chłodno, pada deszcz, mało komu chce się wychodzić z domu, aby zadbać o rośliny. Pamiętajmy, że jesienne nawożenie drzew i krzewów iglastych jest tak samo ważne jak wiosenne, dlatego nie zaniedbujmy tej czynności.

Co właściwie daje roślinom nawożenie jesienią? Przede wszystkim przygotowuje je do zimy dzięki odpowiedniej dawce potasu i fosforu. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na przemarzanie i wysuszający, mroźny wiatr. Składniki zawarte w nawozie wspomagają drewnienie pędów, a tym samym większą mrozoodporność. Pamiętajcie, że wegetacja roślin zimozielonych jest zimą tylko spowolniona, a nie zatrzymana, dlatego przed zimą należy je solidnie nawodnić, aby wody starczyło aż do wiosny. Nawozy jesienne wpływają korzystnie na gospodarkę wodną roślin, co znacznie ułatwi im przetrwanie zimy.

Ja w tym roku użyłem do jesiennego nawożenia nawozu Florovit, który otrzymałem od producenta do testów. Stosujemy go do końca września. Jeśli rozsypiemy nawóz zbyt późno to jeszcze nic nie straconego. Wprawdzie roślina nie zdąży wchłonąć potasu i fosforu, a tym samym przygotować się do zimy, ale polepszy rozwój wczesną wiosną. Nawozy jesienne zawierają bowiem makroelementy takie jak bor, miedź, żelazo i mangan, które nie ulegają wypłukaniu i będą bardzo przydatne wiosną, kiedy zmarznięta ziemia nie pozwoli jeszcze na stosowanie nawozów wiosennych.

Pamiętajmy! Nawozy wiosenne i letnie stosujemy tylko do końca lipca! Zawierają one azot, który zbyt późno podany nie pozwoli roślinom przygotować się do zimy.

Artykuł jest częścią płatnej kampanii produktu marki Florovit

4 thoughts on “Nawożenie iglaków jesienią

 • 30 września 2013 at 15:20
  Permalink

  Dobrze wiedziec o podlewaniu iglaków jesienia. Mnie juz trzy iglaczki przemarzly na balkonie.

  Reply
 • 1 października 2013 at 07:38
  Permalink

  Czy tuje w doniczce na tarasie tez trzeba nawozic przed zima?

  Reply
  • 2 października 2013 at 08:53
   Permalink

   Oczywiście.

   Reply
 • 19 września 2018 at 02:11
  Permalink

  DZIĘKI ZA INFORMACJĘ, ALE O PODLEWANIU WIEDZIAŁEM. MAM TRZY MAUSERY PO 1000L.
  MOJE TRZY IGLAKI PRZED KAŻDĄ ZIMĄ UCZĘ PŁYWAĆ !

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *