Jesienne kwiaty w ogrodzie – co kwitnie tuż przed zimą?

Jesień to pora roku, która wielu osobom kojarzy się z szaroburym ogrodem, w którym jedynym kolorem są liście przebarwiających się drzew i krzewów. Popularne kwiaty ogrodowe kończą kwitnienie, a ogród przygotowujemy do zimy. Jednak nawet jesienią ogród może tonąć w pięknych kwiatach. Jest mnóstwo roślin, które kwitną aż do przymrozków kolorując otoczenie domu w czasie jesiennej szarugi.

Oto lista najładniejszych według mnie roślin kwitnących jesienią. Znalazły się tu kwiaty o których słyszeli wszyscy, ale również nieznane, które niedawno odkryłem. Zobaczcie.

Rozchodnik okazały

Tej byliny mam w swoim ogrodzie niezliczone ilości, dzięki czemu jesienią tonie w różowych kwiatach. Kwitnie aż do przymrozków, czasem na kwiatostanach leży nawet śnieg. Moja ulubiona odmiana to ‘Munstead Dark Red’ o ciemnych, purpurowych kwiatach. Przeczytaj więcej.

Floks

FLoks wiechowaty nazywany inaczej płomykiem. Bardzo lubiany przez ogrodników ze względu na duże kwiaty. Białe, różowe, purpurowe… niektóre barwy są tak wyraziste, ze są najbardziej rzucającym się w oczy punktem w ogrodzie. Moja ulubiona odmiana to ‘Bright Eyes’. WIększość odmian kończy kwitneinie w sierpniu, ale niektóre kwitną aż do końca września.

Gaura

Odkryłem ją dopiero w tym roku. Ma bardzo delikatne, niepozorne kwiatki, które w dużej grupie wyglądają niesamowicie. Kwitnie na różowo lub biało w zależności od odmiany. Gaura Lindheimera ‘Siskiyou Pink’ była hitem w moim Ogrodzie Zmysłów na tegorocznej wystawie „Zieleń to życie”. Kwitnie od lipca aż do przymrozków.

Krwawnik 

Bardzo oryginalna roślina, która występuje pospolicie na łąkach. W dużej grupie wygląda zjawiskowo, szczególnie odmiana ‘Cerise Queen’ o kwiatach biało-różowych. Kwitnie od lipca do października.

Dzielżan

Jest to wysoka bylina dorastająca aż do 1,3m wysokości. Kwiaty żółte, pomarańczowe i czerwone utrzymują się na łodydze aż do października.

Jeżówka

Jeśli ktoś śledzi bloga to wie, że jest to jedna z moich ulubionych bylin. Piękne ogromne kwiaty o różnych kolorach od białego, przez różowy do czerwono-pomarańczowego. Kwitnie od czerwca do końca września.

Zawilec mieszańcowy

Ma białe, różowe lub jasnofioletowe kwiaty, które cieszą oko od sierpnia do października. Najładniejsza odmiana to ‘Pamina’ z różowymi płatkami i żółtym środkiem.

Astry

Nazywane potocznie marcinkami astry zdobyły uznanie ogrodników ze względu na bujne kwitnienie i bogactwo kolorów. Astry jesienne kwitną od sierpnia aż do pierwszych przymrozków. W zależności od odmiany, występują okazy niskie i wysokie od 20cm. do prawie 2 metrów. Przeczytaj więcej.

Dalie

Ich kwiaty są jednymi z najbardziej zróżnicowanych pod względem koloru i kształtu. Żółte, czerwone, fioletowe, pomarańczowe, różowe, duże puszyste, mniejsze o postrzępionych kwiatkach. Kwitną aż do pierwszych przymrozków. Przeczytaj więcej.

Wrzosy

Rośliny które najbardziej kojarzą się z jesienią. Najwięcej odmian rozkwita na początku września na biało, różowo, fioletowo. Nie są łatwe w uprawie, ale warto zgłębić tajniki, aby co troku cieszyły aż do późnej jesieni. Przeczytaj więcej.

Chryzantemy

Najpopularniejsze rośliny ozdabiające cmentarze, gdyż kwitną nawet w listopadzie podczas Święta Zmarłych. Najładniej wyglądają w donicach ze względu na kulisty pokrój. Przeczytaj więcej.

One thought on “Jesienne kwiaty w ogrodzie – co kwitnie tuż przed zimą?

  • 17 października 2013 at 16:06
    Permalink

    Dalie, wrzosy, chryzantemy wspaniałe rośliny, potrzebujące nie wiele uwagi, a jaki efekt 🙂 Ja dalie sadziłam w pojemnikach i wyrosły przepiękne rośliny 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *