Hotele dla owadów zapylających – zrób go w swoim ogrodzie

Hotele dla owadów to coś co każdy miłośnik przyrody powinien mieć w swoim ogrodzie. Czy wiedzieliście, że w Polsce co roku ginie 15 – 20% pszczół? Jeżeli nic z tym nie zrobimy, to za kilka lat jabłko, czy gruszka będzie bardzo trudno dostępnym dobrem luksusowym. Czy tego chcemy?

Hotel dla owadów z naszego ogrodu pokazowego na wystawie „Zieleń to Życie” 2013.

Wspólnie z organizacją Greenpeace postanowiłem „Przychylić pszczołom nieba” – tak właśnie nazywa się akcja mająca na celu ratowanie wymierających owadów zapylających. Po co w ogóle dbać o owady zapylające? Większość z Was kojarzy pszczoły jedynie z miodem, ale tak na prawdę aż 1/3 produktów znajdujących się na stole istnieje dzięki zapyleniu przez owada. Przede wszystkim owoce i warzywa, ale również kawa, herbata, orzechy, zioła, oleje jadalne i wiele innych produktów zależy od owadów zapylających, których jest coraz mniej.

W Polsce co roku ginie 15 -20% pszczół, w USA 1/3, a np. w Chinach nie ma ich już prawie wcale. Dzieje się tak przede wszystkim przez chemizację rolnictwa, czyli używanie środków ochrony roślin, tak bardzo niebezpiecznych dla owadów zapylających. Również choroby i pasożyty, a także zmiany klimatyczne są przyczyną wymierania pszczół. Za zapylanie są odpowiedzialne również inne owady – trzmiele, muchówki, pszczoły samotnice. One też nie mają łatwo, gdyż nieświadomie niszczymy ich siedliska. Kosimy nisko trawniki, sprzątamy leżące w ogrodzie drewno, cegły, kupki piasku, czyli usuwamy idealne warunki do życia owadów.

Każdy z nas może w swoim ogrodzie zbudować hotel dla owadów, który będzie schronieniem dla setek pożytecznych istot. Owady te nie tworzą rojów, żyją samotnie i co ważne – nie żądlą, więc nie bójmy się. Co ciekawe, jedna murarka ogrodowa może zapylić więcej drzew owocowych niż sto pszczół miodnych. Owady przynoszą do takiego hotelu pożywienie, składają jaja i giną. Inne dzięki hotelowi mają gdzie przetrwać zimę.

Ja również postanowiłem zbudować hotel dla owadów. Każdy będzie mógł go zobaczyć na tegorocznej wystawie „Zieleń to życie” w moim ogrodzie pokazowym. Jak zrobić hotel? To już zależy od Waszej pomysłowości. Wystarczy rama i wypełnienie. Stare palety, doniczki, rury są idealnym materiałem, można też zbudować bardziej fantazyjna ramę, która będzie pasowała do architektury naszego ogrodu. Wypełnienie powinno być różnorodne, tak aby jak najwięcej gatunków owadów chciało zamieszkać w naszym hotelu. Mogą to być kamienie, drewno, pieńki, cegły, trzcina, rurki bambusowe, gałęzie, glina, słoma. O czym jeszcze należy pamiętać? Taki hotel musi mieć zadaszenie (ale nie z nagrzewającej się blachy), aby do środka nie dostawała się woda. Powinien być ustawiony w ciepłym i osłoniętym od wiatru miejscu.

Wszyscy ogrodnicy powinni dbać o owady zapylające, również dlatego, że to dzięki nim rośliny są tak piękne. Przecież rośliny wytwarzają kolorowe i pachnące kwiaty po to, aby zwabić do siebie owady zapylające.

Tomek Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *