10 najładniejszych krzewów liściastych

Uwielbiam krzewy liściaste! Pięknie kwitną, mają cudowne liście o przeróżnych kształtach i kolorach, a jesienią przebarwiają się, sprawiając że ogród nabiera całkiem innego charakteru.

Krzewy liściaste, moim zdaniem mają przewagę nad iglastymi, ale wiem że większość osób, szczególnie klientów, nie podziela tego zdania. Większość osób chce mieć zielony ogród przez cały rok, dlatego gdy pytam „iglaste, czy liściaste?” odpowiedź brzmi najczęściej: „iglaste”. Można mieć ogród zielony przez cały rok, ale trzeba umiejętnie wyważyć proporcje jednych i drugich roślin. Nie zapominajmy o liściastych, gdyż latem to one są główną ozdobą ogrodu. Mają piękne kwiaty, liście, owoce, zwabiają motyle i inne owady. Oto dziesięć krzewów, które kocham najbardziej.

1. Krzewuszka cudowna

Mój ulubiony krzew ze względu na piękne różowe kwiaty. Są też odmiany o białych kwiatach, ale moją faworytką jest odmiana ‚Alexandra’ i ‚Victoria’ oraz inne o bordowych liściach i purpurowych kwiatach. (przeczytaj więcej)

2. Tawuła japońska

W swoim ogrodzie mam ich kilkadziesiąt. Polecam je szczególnie do małych ogrodów, gdyż przycinając je co roku 20 cm nad ziemią nie rozrosną się i będą zawsze niedużym ozdobnym krzewem. Szczególnie polecam odmianę ‚Golden Princess’ o jasno zielonych, prawie cytrynowych liściach. (przeczytaj więcej)

3. Oczar pośredni

Krzew, który kwitnie zimą. Kwiaty pojawiają się w marcu, a nawet lutym, gdy na ziemi leży jeszcze śnieg. To niezwykły widok, gdy na białym puchu znajdują się tysiące żółtych lub czerwonych kwiatów. (przeczytaj więcej)

4. Pięciornik krzewiasty

Nieduży krzew kwitnący latem drobnymi kwiatami. Najbardziej popularny jest ten kwitnący na żółto, ale są też białe i różowe. Dorasta maksymalnie do 80 cm, ale można go przycinać i formować.

5. Hortensja ogrodowa

Królowa ogrodu. Kocham jej duże różowe kwiaty i co roku czekam z niecierpliwością aż się pojawią. Niestety często przemarza, dlatego należy ją sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru, zacisznych. (przeczytaj więcej)

6. Pęcherznica kalinolistna

Największą ozdobą są liście. Purpurowa odmiana ‚Diabolo’ oraz cytrynowa ‚Luteus’ idealnie nadają się jako wyrazisty akcent wśród zieleni. Dużą zaletą pęcherznicy kalinolistnej są jej małe wymagania. Nie ma specjalnych wymagań glebowych – rośnie dobrze w każdej ziemi. Poradzi sobie w cieniu i półcieniu. (przeczytaj więcej)

7. Perukowiec podolski

Nie dość, że ma piękne, oryginalne, bordowe liście, to jeszcze zachwyca swoimi kwiatami. W lecie wypuszcza duże różowe pióropusze, które zachwycają każdego. Jest dużym krzewem, więc zostawmy wokół niego więcej miejsca. (przeczytaj więcej)

8. Tamaryszek

Bardzo oryginalny, ażurowy krzew o drobnych liściach i drobnych kwiatach. Gdy wiosną kwitnie, wygląda jak różowa miotełka. Przemarza, więc sadźmy go w zacisznych miejscach. (przeczytaj więcej)

9. Trzmielina Fortune’a

Ma pstre liście o barwie zielono-żółtej lub zielono-białej w zależności od odmiany. Nie zrzuca liści na zimę, ale przebarwiają się one na różowo-fioletowy kolor. Trzmieliny doskonale nadają się na rabaty jako roślina zadarniająca, ale można ją formować w wyższy krzew. (przeczytaj więcej)

10. Pigwowiec

Jest często mylony z pigwą, ze względu na podobne nazwy, ale to nie to samo. Pigwowiec to krzew o wyjątkowo ozdobnych kwiatach, które  wiosną urzekają nas swoim pięknem. Kwiaty pojawiają się pod koniec kwietnia. (przeczytaj więcej) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “10 najładniejszych krzewów liściastych

  • 27 października 2013 at 11:57
    Permalink

    Panie Tomku, wybrał Pan rzeczywiście najładniejsze krzewy , podzielam Pana zdanie, ale jest ich jeszcze więcej: forsycje, kaliny.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *