Przycinanie hortensji – jak i kiedy?

Wiosna to czas kiedy przycinamy mnóstwo krzewów i drzew w ogrodzie. Czy przycinać hortensje? Jak i kiedy? To zależy od odmiany. Często ogrodnicy zapominają, który gatunek należy przyciąć, a który nie i wcale tego nie robią.

Gatunków jest sporo, więc nic dziwnego, ze trudno to zapamiętać. Najlepiej zrobić sobie małą ściągawkę lub co roku sprawdzać, aby nie zrobić błędu. Lepiej nie przycinać hortensji wcale, niż zrobić to nieprawidłowo, ponieważ przycięcie gatunku, który kwitnie na pędach zeszłorocznych spowoduje brak kwitnienia przez cały sezon.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Jest najpopularniejsza – to tak z dużymi kwiatami w kolorze różowym lub niebieskim. Krzew kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc nie wolno jej przycinać wcale. Kiedyś widziałem, jak ktoś przyciął tą odmianę tuż przy ziemi i nic dziwnego, że przez cale lato nie wytworzyła ani jednego kwiatu. Jedyne cięcie jakie wykonujemy to sanitarne. Wczesną wiosną po zdjęciu zimowego okrycia wycinamy pędy zmarznięte, chore i złamane. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy pęd jest martwy to lepiej poczekajmy do maja, gdyż czasem soki w roślinie docierają do pędów później.

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

Kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego należy ją przyciąć wczesną wiosną. W pierwszym roku po posadzeniu warto to zrobić bardzo nisko, aby krzew był gęsty już od samego dołu. Jeśli tego nie zrobimy to w kolejnych latach będzie to bardzo trudno zrobić i krzew będzie łysy na dole.

Unicode

Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens)

Przycinamy ją tak samo jak hortensję bukietową. Wiosną tniemy nisko, ale nie za nisko. Lepiej nie skracać jej więcej niż o 1/3, gdyż ma bardzo wiotkie pędy, które mogą leżeć na ziemi bez podtrzymującego palika.

hortensja drzewiasta-001

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris)

Nie wymaga cięcia. Aby nie rozrosła się za bardzo, możemy ją przyciąć zaraz po kwitnieniu, ale powtarzam, że nie jest to konieczne.

Hortensja pnąca

Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia)

Podobnie jak ogrodowa, kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego jej nie przycinamy. Jedyne co możemy zrobić to wiosną usunąć zeszłoroczne kwiaty, jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią. Jest bardzo delikatna i rośnie wolno, więc róbmy to ostrożnie.

Hortensja dębolistna

Hortensja kosmata (Hydrangea aspera)

Kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc jej nie przycinamy.

hortensja kosmata-001

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata)

Również kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego cięcia nie wykonujemy.

hortensja piłkowata-001

2 thoughts on “Przycinanie hortensji – jak i kiedy?

 • 7 maja at 06:52
  Permalink

  Hortensja piłkowana – dlaczego nie przycinamy? U mnie w książce babci każą podcinać wszystkie

  Reply
  • 28 lutego at 00:31
   Permalink

   to jakaś kiepska ta książka..

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *