Kwiaty balkonowe – najładniejsze rośliny

Jakie rośliny balkonowe wybrać w tym roku? Wszyscy znają pelargonie i petunie, ale może tego lata nasz balkon niech zdobią inne gatunki, inne kolory. Wybór roślin jest duży, a ja przedstawiam najładniejsze według mnie.

Pelargonie i petunie są najczęściej sadzonymi kwiatami w skrzynkach. Są dosyć łatwe w uprawie, kwitną całe lato i co najważniejsze, są najłatwiej dostępne. Można je kupić nie tylko w każdym centrum ogrodniczym, ale również w hipermarkecie, na bazarze oraz przyulicznym straganie. Jeśli jednak chcemy, aby nasz balkon wyróżnił się wśród sąsiednich kupmy w tym roku inne rośliny. Jestem pewny, że taras pełen niebieskich lobelii będzie cieszył oczy nie tylko sąsiadów, ale co najważniejsze, nasze. Wybrałem 10 roślin, które warto w tym roku u siebie posadzić. Jeśli nie są dostępne tam gdzie zazwyczaj się zaopatrujemy, to zawsze można je zamówić przez internet. Sklepy internetowe bardzo dbają o jakość przesyłanych roślin, dlatego nie musimy się obawiać, że z paczki wyjmiemy ususzoną lub połamaną sadzonkę.

1. Lobelia

Nazywam ją niebieska chmura, gdyż kwiatów ma tak dużo, że z daleka nie widać nawet zielonych liści. Oprócz niebieskiej odmiany występuje też biała, fioletowa i różowa. Rośnie bardzo szybko tworząc wiszące kule. Gdy za bardzo się rozrośnie można ją łatwo podzielić i przesadzić do kilku doniczek.

2. Fuksja

Najbardziej znana jest odmiana o różowych kwiatach, ale są też fioletowe i białe. Ma bardzo oryginalny pokrój – na końcach długich pędów znajdują się kwiaty, które lekko zwisają. Preferują miejsca lekko zacienione, gdyż ostre słońce powoduje opadanie liści.

3. Scaevola

Niebieska, żółta, różowa, fioletowa, a także biała kula, która zwisa. Preferuje stanowiska słoneczne, nie zaszkodzi jej też wiatr. Lubi obfite podlewanie i nawożenie, ale nie wolno jej przelać. Idealnie nadaje się do kompozycji z innymi kwiatami balkonowymi. Kwitnie do października.

Kup z moją osobistą dostawą:

Milion Dzwonków w koszu

Pięknie kwitnące całe lato w różnych kolorach

cena: 35 zł

zamów teraz w moim sklepie

4. Nemezja

Ma średniej wielkości kwiaty w kolorze czerwonym, pomarańczowym, żółtym, różowym, bądź białym. Pokrój jest rozłożysty. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Po przekwitnieniu należy przyciąć kwiaty, a zakwitną jeszcze raz.

5. Bacopa

Kwitnie o czerwca do września, ale nie tak obficie jak inne balkonowe rośliny. Ma to swój plus, gdyż  nadaje się dzięki temu jako roślina uzupełniająca w kompozycjach z innymi roślinami kwitnącymi, nie dominując. W przeciwieństwie do większości kwiatów balkonowych o pokroju kuli widać u niej zielone liście.

6. Uczep

Dzięki swoim pięknym, żółtym kwiatom, których jest bardzo dużo, stał się w ostatnich latach bardzo popularny. Kwitnie od maja aż do późnej jesieni. Dobrze znosi ostre słońce, ale należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu.

7. Smagliczka

Znana tez pod łacińską nazwą lobularia tworzy ogromne białe kule, które kwitną aż do jesieni. Polecam szczególnie do kompozycji, w których oprócz bieli występuje tylko ciemna zieleń liści innych roślin. Taki balkon na którym są np. ciemne hosty, bukszpany i biała lobularia, wygląda bardzo elegancko.

8. Werbena

Roślina o wielu barwach w zależności od odmiany. Najczęściej dostępne w sprzedaży to filetowa, różowa i czerwona. Moją ulubioną odmianą jest ‚Pink Ballet’ o biało różowych kwiatach.

9. Begonia bulwiasta

Kwiaty w kolorze czerwony, różowym, biały i żółtym przypominają pokrojem kwiaty róż.  Dobrze rośnie w miejscach półcienistych i cienistych. Ziemia powinna być bardzo żyzna i stale wilgotna.

10. Gipsówka

Łatwa w uprawie i ma zwisające pędy. Białe lub różowe kwiaty są bardzo drobne i luźne dlatego jest to roślina o bardzo lekkim wyglądzie. Stanowisko powinno być słoneczne, a gleba nie za wilgotna.

3 thoughts on “Kwiaty balkonowe – najładniejsze rośliny

 • 16 kwietnia 2013 at 19:10
  Permalink

  Panie Tomku, u mnie na tarasie królują fuksje, kolorowe begonie oraz smagliczka którą wspominam jeszcze z dzieciństwa gdy rosła dziko na łące. Mam do Pana pytanie, jak długo może kwitnąć begonia bulwiasta. W zeszłym roku w czerwcu zakupiłam różową i do tej pory nie przestała kwitnąć, stoi teraz w domu na parapecie, ma piękne zielone liście i pełno kwiatów – jestem zdumiona. Pozdrawiam.

  Reply
 • 8 maja 2013 at 09:31
  Permalink

  Przepiękne kwiaty na balkon 🙂
  Świetny blog Panie Tomku.
  Pozdrawiam!

  Reply
 • 17 października 2013 at 16:18
  Permalink

  Śliczne te kwiaty, jednakże trzeba pamiętać, że nie wszystkie te gatunki nadają się na każdy balkon. Tak np. Fuksja żeby w pełni rozkwitła potrzebuje miejsca ocienionego, osłoniętego gdyż jest wrażliwa na słońce.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *