Rośliny na żywopłot – którą najlepiej wybrać?

Żywopłot to doskonały pomysł aby ogrodzić swój ogród szczelnym parawanem. W dodatku zyskujemy piękną zieloną ścianę, która osłania nas przed wzrokiem sąsiadów lub hałasem i zanieczyszczeniami z drogi. Jakie rośliny nadają się najlepiej na żywopłoty?

Wybór rośliny nie jest łatwy. Musimy się zastanowić, czy ma być liściasta, czy jednak chronić nas przed wzrokiem sąsiadów nawet zimą i wybrać zimozieloną. Jedne rośliny są bardziej wymagające, trzeba je regularnie przycinać, formować, inne mogą być pozostawione po posadzeniu same sobie i będą pięknie wyglądały bez żadnej troski.

Oto 20 roślin najlepiej nadających się na żywopłot.

1. Ligustr

Najbardziej popularny krzew żywopłotowy. Często sadzony w zieleni miejskiej, przy drogach, na osiedlach, ale również w ogrodach przydomowych. Szybko rośnie, jest bardzo gęsty, ciemnozielony, a niektóre odmiany podczas kwitnienia pięknie pachną. Aby był gęsty i ładnie uformowany, należy go ciąć 2 razy w roku. Zaraz po posadzeniu przycinamy 20 cm od ziemi, bo w przeciwnym razie będzie na dole rzadki i już nigdy nie uda nam się tego naprawić.

2. Bukszpan

Roślina zimozielona uważana za jedną z najbardziej eleganckich. Ma bardzo drobne, ciemnozielone liście. Łatwo się go formuję dzięki czemu można mu nadawać przeróżne, najbardziej wymyślne kształty. Rośnie bardzo wolno, dlatego aby uzyskać wysoki i gęsty żywopłot, trzeba poczekać nawet kilkanaście lat. (przeczytaj więcej o bukszpanie)

3. Grab

W ostatnich latach jest chętnie sadzony w nowoczesnych ogrodach, a także w zieleni miejskiej. Tworzy gęste ściany, które można formować w finezyjne kształty. Ma duże liście, które nie opadają przed zimą, tylko dopiero wiosną.

4. Tuja

Najbardziej popularna iglasta roślina żywopłotowa. Wszyscy ją znają, gdyż pewnie każdy ma w ogrodzie chociaż jedną. W zależności od odmiany ma ciemno – zielony kolor, jasny seledynowy, a nawet żółty. Ja najbardziej lubię odmianę ‚Smaragd’, gdyż jest soczysto – zielona i nie zmienia barwy zimą. (przeczytaj więcej o tujach)

5. Ałycza

To śliwa wiśniowa. Nie jest bardzo znana, a uważam że to najlepiej nadająca się na żywopłoty roślina liściasta. Tworzy bardzo gęste ściany i bardzo szybko rośnie. Już po kilku latach możemy uzyskać wysoki i szczelny zielony parawan.

6. Cis

Żywopłoty z cisu są zimozielone, więc skutecznie będą ochraniać nawet zimą. Niestety są wrażliwe na mróz, dlatego decydując się na taki żywopłot, trzeba wybrać miejsce zaciszne.

is

7. Berberys

Bardzo popularny krzew sadzony najczęściej wzdłuż ogrodzenia. Ma ostre kolce, dzięki czemu stanowi skuteczne utrudnienie dla intruza. W zależności od odmiany ma zielony, żółty i najbardziej popularny – czerwony kolor. Bardzo nie lubię go przycinać, gdyż potem przez godzinę wyjmuję kolce z rąk 🙂 (przeczytaj więcej o berberysach)

8. Modrzew

Tworzy iglasty żywopłot, ale zrzucający igły na zimę, więc o tej porze roku nas nie osłoni. Nie jest popularny jako roślina żywopłotowa ale bardzo dobrze się sprawdza w tej roli. Należy go raz na kilka lat przycinać nadając odpowiednią wysokość i formę zwartej ściany.

9. Forsycja

Na pewno każdy ją kojarzy, bo to największa ozdoba wiosny. Nadaje się na żywopłoty nieformowane. Formowana wygląda bardzo nienaturalnie, a poza tym cięcie powoduje mniej obfite kwitnienie. Kwitnie na żółto. Żywopłoty z forsycji nie są bardzo gęste, ale dzięki temu, że jest bardzo duża i rozległa, tworzy ścianę która nas ochroni przed hałasem, spalinami, czy wzrokiem sąsiadów. (przeczytaj więcej o forsycji)

10. Dereń biały

Wysoki krew nadający się na żywopłoty nie formowane. Najbardziej ozdobne są odmiany o czerwonych lub żółtych pędach oraz o pstrokatych liściach.

11. Ostrokrzew

Zimozielony krzew, który doskonale nadaje się na gęste ściany. Oprócz pięknych grubych liści ma też ozdobne owoce. Mi najbardziej podobają się odmiany o liściach z żółtymi obwódkami.

12. Pęcherznica kalinolistna

Bardzo szybko rosnący krzew sprawdzający się zarówno na żywopłoty strzyżone, jak i nie formowane. Ma bardzo ozdobne liście w kolorze bordowym lub jasno zielonym. (przeczytaj więcej o pęcherznicy)

13. Pięciornik krzewiasty

Krzew pięknie kwitnący na żółto, biało, pomarańczowo lub jasno różowo. Najlepszy na niskie, ozdobne żywopłoty.

14. Róża pomarszczona

Żywopłoty z tej odmiany róży często możemy zobaczyć w zieleni miejskiej. Nic dziwnego, gdyż jest to mało wymagający krzew. Bardzo ładnie kwitnie, a potem zdobi dużymi owocami. Róża ta może być formowana na niskie żywopłoty, a pozostawiona sama sobie stworzy naturalne, kilkumetrowe ściany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *