Rośliny na tereny piaszczyste

Piaszczysta ziemia w ogrodzie wcale nie musi oznaczać, że nie będziemy mieli pięknych, kwitnących roślin. Juki, rojniki, rozchodniki, brzozy, pięciorniki, jałowce, sosny i wiele, wiele innych gatunków roślin doskonale czuje się w takich warunkach.

Na pewno każdy kto ma taką glebę nie raz zastanawiał się czy nie podnieść całego terenu i nawieść żyznej ziemi. Nie trzeba.  Większość roślin nie poradzi sobie w piachu, ale jest wiele takich, które go uwielbiają. Należy jednak pamiętać, że takie podłoże trzeba zasilać co roku nawozami organicznym, np. kompostem oraz nawozami mineralnymi. Piaszczysta gleba nie ma wielu składników mineralnych i rośliny z pewnością będą lepiej rosły, gdy będziemy je dokarmiać w ten sposób.

Jakie rośliny znoszą piaszczystą glebę?

Byliny

Rojnik, rozchodnik, czyściec wełnisty, krwawnik, juka karolińska, kocimiętka, dyptam, lawenda, macierzanka, nachyłek, przegorzan niski, przetacznik kłosowy, mikołajek smagliczka, zawciąg nadmorski.

  

Drzewa i krzewy liściaste

Brzoza, tawuła wczesna, sumak octowiec, tamaryszek, śnieguliczka, róża pomarszczona, karagana, żarnowiec, janowiec, glediczja, perukowiec, pięciornik, rokitnik.

  

Drzewa i krzewy iglaste

Jałowce, sosny, świerk kłujący, jodła kalifornijska.

 

 

2 thoughts on “Rośliny na tereny piaszczyste

 • 22 sierpnia at 12:03
  Permalink

  Krótko i zwięźle. Poszukiwałam roślin, które mogę posadzić przy domku letniskowym w lesie. Takich,którym nie zaszkodzi przesuszanie, albo zaniedanie. Będę sprawdzać po kolei. Posadziłam już lawendę. Rośnie ładnie, ale nie zakwitła w tym roku. Zobaczę jak przetrzyma zimę.

  Reply
 • 12 marca at 05:47
  Permalink

  Do listy dopiszę coś może mniej typowego: opuncje 🙂 Nie trzeba niczym zasilać, chyba że ktoś się uprze. Polecam szczególnie odmiany fragilis v. fragilis i humifusa. Chyba najlepsze na polskie warunki.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *