Owies i rzeżucha – zielono na stole i w koszyczku wielkanocnym

Kiedy i jak wysiać rzeżuchę i owies, aby były pięknie zielone na święta wielkanocne? Czy jest to na tyle łatwe, że poradzą sobie z tym ogrodniczym zadaniem nawet dzieci? Pewnie, że tak. Będą miały przy tym świetną zabawę.

Pamiętam jak w dzieciństwie, co roku przed świętami wielkanocnymi bawiliśmy się w przedszkolu w małych ogrodników. Pod okiem nauczycielek wysiewaliśmy rzeżuchę i owies, które potem lądowały na świątecznych stołach i w święconkach. Owies często był zjadany przez mojego kota, więc musiałem wysiewać dwie nasiona w dwóch doniczkach. Podczas siania miałem wtedy mnóstwo radości, więc bardzo wszystkich zachęcam, aby pobawić się ze swoimi maluchami w „siewców zieleni” 🙂

Rzeżucha i owies są niezwykle proste w uprawie. Dzieci nie będą się niecierpliwić tak jak w przypadku warzyw, czy kwiatów, gdyż zielony efekt mamy już po kilku dniach. Wystarczy wsypać nasiona do doniczki z ziemią i już po krótkim czasie nasze oczy cieszą zielone kiełki i źdźbła. Rzeżuchę można również uprawiać bez ziemi. Na płaski talerz układamy ligninę lub gazę, wysypujemy nasiona i zalewamy wodą. Przez kolejne dni pilnujemy, aby lignina była cały czas mokra, ale nasiona nie mogą pływać w wodzi, bo wtedy zgniją.

Kiedy wysiewać, aby w czasie świąt mieć pięknie wyrośnięte rośliny? Rzeżucha od posiania potrzebuje 5-6 dni, a owies 10. Nie polecam posiania owsa zbyt wcześnie, gdyż wtedy źdźbła urosną zbyt długie i będą się łamały.

Tomek Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *