Naturalne barwniki do jajek – kolorowe pisanki

Na pewno każdy spotkał się z tradycją malowania jajek w czasie Świąt Wielkanocnych. Gdy byłem mały malowałem pisanki w przedszkolu i pewnie wielu z Was podobnie. Będąc dorosłymi przypominamy sobie o tym zwyczaju, gdy mamy małe dzieci. Przecież do doskonały pomysł na świetną zabawę świąteczną.

Najprostszym sposobem jest użycie sztucznych barwników, ale po co skoro można użyć samej natury. Warzywa, przyprawy, owoce są doskonałymi barwnikami sprawiając, że pisanki mają przeróżne barwy. Barwniki naturalne nie są tak mocne jak sztuczne, dlatego dla uzyskania intensywnego koloru najlepiej wybierać jasne jaka. Jak uzyskać odpowiedni kolor?

Niebieski

Do litra wody wrzucamy pół główki czerwonej kapusty i gotujemy przez 30 min. Przecedzamy przez sitko, a następnie dodajemy dwie łyżki octu i dwie łyżki soli. Zanurzamy ugotowane na twardo jajka na kilka – kilkanaście godzin.

Żółty

Do 1,5 litra wrzątku dodajemy 4 łyżki kurkumy, 3 łyżki soli i 3 łyżki octu. Zanurzamy ugotowane na twardo jajka na około 3 godziny.

Czerwony

Gotuj jajka przez kilkadziesiąt minut w wodzie z kwiatem hibiskusa i kilkoma kroplami cytryny.

Zielony

Jajka gotujemy wraz z trawą,szpinakiem lub korą brzozową aż do uzyskania pożądanego koloru.

Brązowy

Gotujemy liście cebuli przez 15 min. dodajemy 3 łyżki soli i 3 łyżki octu. Następnie Wkładamy jajka i gotujemy przez 20 minut.

Brązowy kolor jajek można tez uzyskać gotując je w bardzo mocnej kawie mielonej.

Różowy

Zagotujmy szklankę utartych buraków w 1 litrze wody. Dodajemy 3 łyżki soli, 3 łyżki octu,a następnie zanurzamy ugotowane wcześniej jajka i trzymamy w garnku do uzyskania odpowiedniego koloru.

Kolor różowy możemy też uzyskać gotując jajka w wywarze z żurawiny.

Czarny

Jajka gotuj w wywarze z szyszek olchy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *