Łąka kwietna – zakładanie i pielęgnacja

Łąka kwietna – wiele osób krzywi się na samą myśl widząc swoje wypielęgnowane, równe jak stół trawniki. Sprawdza się jednak w wielu sytuacjach i może być dużą ozdobą ogrodu.

Łąkę kwietną zakłada się najczęściej w bardzo dużych ogrodach, których pielęgnacja jest bardzo kosztowna i pracochłonna. W odleglejszej części ogrodu warto założyć naturalną łąkę, o którą wystarczy zadbać dwa razy w roku podczas koszenia. Mimo, że kwitnącą polankę zakłada się w mniej uczęszczanych częściach ogrodu to gwarantuję, że stanie się ona jednym z najchętniej odwiedzanych. Niema nic przyjemniejszego niż spacerowanie pośród wysokich kwiatów, które są nawet na wysokości wzroku. Piękny zapach kojarzący się z wsią i dźwięk świerszczy. Szkoda, że mało jest ogrodów z takim naturalnym skrawkiem.

Miejsce pod łąkę należy zaorać i usunąć wszystkie chwasty. Najlepiej zrobić to ręcznie mimo, że wymaga to mnóstwo pracy. Oczywiście można użyć Roundapu, który chemicznie zniszczy nawet najmniejszą roślinę, ale pamiętajcie, że jest to największy truciciel jaki człowiek wymyślił i nigdy nie użyję tego świństwa w żadnym ogrodzie! Po mechanicznym wyeliminowaniu chwastów warto odczekać kilka tygodni i usunąć ponownie te, których korzenie ominęliśmy. Następnie cały teren grabimy. Na tak przygotowane miejsce możemy wysiać mieszankę łąkową. Przed zakupem polecam przeczytanie składu, gdyż można wybrać taką, która ma więcej kwiatów lub trochę ziół.

Trawnik łąkowy wysiewamy tak jak inne trawniki, czyli późną wiosną oraz jesienią. Można też to zrobić latem, ale wtedy trzeba go podlewać. Wysianych nasion nie trzeba przysypywać ziemią, gdyż potrzebują dużo słońca do wykiełkowania. Dociskamy je wałem do podłoża, aby nie zostały wypłukane lub rozwiane przez wiatr. Pamiętajcie, że gleba nie może być zbyt żyzna. Aby wyjałowić teren można uprawiać na nim przez jeden sezon kapustę lub ziemniaki. Bardzo trudne jest przekształcenie istniejącego trawnika w łąkę kwietną. Po zaprzestaniu nawożenia i nawadniania mogą minąć aż dwa lata dopóki rośliny łąkowe całkowicie wyprą dotychczasowe trawy. Zamieniając trawnik na łąkę kwietną najlepiej zerwać darń specjalną maszyną i posiać nasiona.

Pielęgnacja sprowadza się do koszenia dwa razy w roku. Polecam także raz na dwa tygodnie koszenie ścieżek, aby łatwiej się chodziło pośród wysokich kwiatów. W suche lato możemy również podlać łąkę raz w tygodniu, aby mieć stale kwitnące kwiaty. Łąki kwietnej nie nawozimy, gdyż przez to mogłyby się za bardzo rozrosnąć trawy zagłuszając rośliny kwitnące. Rośliny są wieloletnie, ale czasem może się zdarzyć, że któryś gatunek przemarznie, zagłuszą go inne rośliny lub zaniknie w suche lato, dlatego raz na 2 lata polecam dosianie nasion.

Tomek Kok

 

3 thoughts on “Łąka kwietna – zakładanie i pielęgnacja

 • 8 marca at 10:07
  Permalink

  Dzień dobry moje pytanie to czy możliwe jest wysianie kwiecistej łąki nie usuwając uprzednio rosnącej już trawy ??

  Reply
  • 31 marca at 23:50
   Permalink

   Efekt jednego kwitnącego kwiatka na metr kwadratowy murowany. To jest jeden z najpopularniejszych błędów przy zakładaniu łąk kwietnych. Warto pozbyć się trawy skutecznie, przed jej usunięciem przykryć ją np. czarną folią, ściągnąć darń łącznie z korzeniami. Niestety trawy w mieszankach łąk kwietnych to gatunki najsilniejsze i będą dominować. Lepiej ograniczać je od początku, a na pewno nie można dopuścić do sytuacji, że nowo zasiane rośliny konkurują z zakorzenionymi, dorosłymi trawami z mieszanki typu „trawnik”.
   W Miasteczku Orange, gdzie mamy setki metrów kwadratowych łąk kwietnych (a każda mieszanka miała pierwotnie po 50 gatunków), po 2 latach trawa zaczyna dominować. Usuwamy ją mechanicznie, a miejscami rozważamy nawet oprysk na jednoliścienne.
   Szerokim łukiem polecam także omijać mieszanki udające łąkę, dostępne w hipermarketach budowlanych – to 99% trawy z domieszką (w małej saszetce) roślin kwitnących. Przy takich proporcjach kwitnie jeden kwiatek na metr kwadratowy trawnika. Według dr Łukasz Łuczaja, eksperta w dziedzinie łąk kwietnych, maksymalną ilością nasion traw w mieszance jest 30%.

   Reply
 • 12 września at 11:42
  Permalink

  Przepięknie wygląda taka łąka kwiatowa, kupiłam już nawet specjalne nasiona kviatum , żeby stworzyć u siebie taką osobistą łąkę, tylko polecono mi, że lepiej wysiać ją na wiosnę, bo przez zimę nasiona kwiatów może wymrozić, czy to prawda ?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *