Krzewy i drzewa o czerwonych liściach – ogień w ogrodzie

Czerwone liście u roślin sprawiają, że rabaty w ogrodzie nabierają innego charakteru… ognistego. Czerwone rośliny zazwyczaj są perełką, najważniejszym punktem, ale czasem tworzą również całe kompozycje. Pamiętajmy, że kolory w ogrodzie to nie tylko kwiaty.

Większość z nas kojarzy czerwone liście przede wszystkim z jesienią. To wtedy drzewa przybierają inne barwy: żółte, pomarańczowe, brązowe i właśnie czerwone. Na ogień w ogrodzie nie musimy czekać aż do jesieni. Jest wiele roślin, które mają piękne czerwone barwy od wiosny, przez lato, aż do początku zimy. W swoim ogrodzie mam ich wiele, gdyż lubię gdy na rabatach dużo się dzieje. Berberysy, pęcherznice, klony palmowe, krzewuszki, perukowce, śliwy wiśniowe znalazły u mnie miejsce. Zobaczcie jakie jeszcze czerwone cuda można posadzić w ogrodzie.

1. Pęcherznica kalinolistna „Diabolo”

Bardzo lubię ten krzew, gdyż  szybko rośnie. Ma purpurowe liście, które będą się jeszcze ładniej wybarwiać na słonecznym stanowisku. (przeczytaj więcej o pęcherznicy)

2. Klon palmowy

Jest bardzo chętnie sadzony w ogrodach japońskich jako perełkę wokół której „kręci się” cały ogród. Liście oprócz karminowej barwy mają też bardzo oryginalny kształt. Nie jest bardzo gęsty, więc prześwitują przez niego rośliny rosnące na dalszym planie, co daje bardzo ciekawy efekt. Na zdjęciu poniżej jest już całkiem duży okaz, który rośnie w ogrodzie przeze mnie pielęgnowanym.

3. Berberys

Chyba nikomu nie trzeba go przedstawiać. Rośnie prawie w każdym ogrodzie, na wielu osiedlach, przy drogach. Jeśli prawie każdy go zna to napiszę tylko tyle: uważajcie na kolce podczas przycinania. Ja zawsze mam ich pełną w dłoniach 🙂 (przeczytaj więcej o berberysie)

4. Perukowiec podolski

Taki wielki i piękny okaz ze zdjęcia rośnie u moich sąsiadów. Oprócz czerwonych liści ma też piękne, czerwone pióropusze, które są największą ozdobą. (przeczytaj więcej o perukowcu)

5. Śliwa wiśniowa

Śliwa wiśniowa nazywana również śliwowiśnią to drzewo dorastające do ok. 5 m. wysokości. Nadaje się do niewielkich ogrodów przydomowych, gdyż można je formować. W pierwszych latach po posadzeniu warto regularnie przycinać koronę, tak, aby jak najbardziej się zagęściła. Największą ozdobą są czerwone liście, ale w kwietniu pojawiają się różowe kwiaty, które upiększają drzewo wiosną. (przeczytaj więcej o śliwie wiśniowej)

6. Krzewuszka cudowna

Mój ulubiony krzew. Mam ich w ogrodzie kilkanaście i chętnie sadzę je w ogrodach klientów. Często krzewy pięknie wyglądają podczas kwitnienia, a przez resztę roku nie są już tak atrakcyjne. Krzewuszka jest piękna przez cały rok. Po przekwitnieniu zdobią ją purpurowe liście. Pamiętajcie, żeby nie przycinać jej wiosną,bo nie zakwitnie. (przeczytaj więcej o krzewuszce)

7. Bez czarny ‚Guincho Purple’

Uwielbiam ten kolor… prawie czekoladowy. Jasno różowe kwiaty wyglądają na tym tle niezwykle, prawda? A do tego pięknie pachną. Krzew dorasta do 3 metrów wysokości.

8. Buk zwyczajny ‚Atropurpurea’

Jedna  najbardziej cennych odmian wśród polskich drzew. Jest to wysokie drzewo rosnące najczęściej w parkach,ale bardzo silnie cięte może też stanowić żywopłoty.

9. Leszczyna pospolita ‚Red Majestic’

Oprócz koloru liści ozdobą leszczyny są też oryginalne gałęzie. Poskręcane w różne strony wyglądają jakby ktoś lub coś specjalnie je zdeformował. Niektórzy nawet myślą, że to wynik choroby grzybowej. Nic z tych rzeczy, taki jej urok.

10. Topola amerykańska ‚Purple Tower’

Zdobywczynie brązowego medalu na wystawie Zieleń to życie 2011. To duże drzewo więc uważajcie jeśli macie nieduże ogrody.

11. Śliwa ‚Pisardi’

Drzewo o bardzo równym, idealnym wg mnie pokroju. Dorasta do 5 metrów wysokości, a korona tworzy równy parasol o średnicy do 4 metrów.

 

One thought on “Krzewy i drzewa o czerwonych liściach – ogień w ogrodzie

  • 10 marca 2014 at 19:05
    Permalink

    świetny opis. bardzo łanie opisany blog polecam ! i bardzo dziękuję twórcy postu 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *