Hydroponika – uprawa roślin bez ziemi – dla alergików

Ostatnio bardzo zaciekawił mnie temat hydroponiki, czyli uprawy roślin bez ziemi. Jest szczególnie polecana dla alergików. Jak to możliwe? Ziemia jest zastąpiona specjalnym substratem. Ta nowa metoda ma wiele zalet.

Pomyślicie, że rośliny lepiej sobie radzą w zwykłej ziemi, bo tak wymyśliła natura. Nie koniecznie. Na pewno nie raz zastanawialiście się podczas podlewania: czy nie za mało wody? może jeszcze troszkę? No właśnie… nie mamy pewności, czy wystarczająco podlaliśmy roślinę, a potem się okazuję, że którąś przesuszyliśmy lub zalaliśmy. Przy uprawie hydroponicznej nie ma tego problemu, a rośliny są nawadniane nawet podczas naszej dłuższej nieobecności. Ja się przekonałem do tej metody i już wymieniłem kilka doniczek w domu. Już wyjaśniam o co chodzi.

Do uprawy hydroponicznej używamy specjalnych doniczek z podwójnym dnem, które wyposażone są w rurkę ze wskaźnikiem poziomu wody. Kiedyś takie doniczki były trudno dostępne, ale teraz sprzedawane są nawet w marketach budowlanych i co ważne, są coraz tańsze. Zamiast zwykłej ziemi roślinę sadzimy w w keramzycie lub mieszance np. ceramicznych granulkach. Roślinę posadzoną w takim podłożu podlewamy pożywką do uprawy hydroponicznej. Niektórzy producenci, np. Lechuza, sprzedają doniczki w komplecie ze specjalnym podłożem, które dodatkowo gromadzi wodę i składniki pokarmowe oddając roślinie dokładnie tyle ile ona potrzebuje. Roślinę w takim podłożu podlewamy zwykłą wodą, gdyż wszystkie niezbędne składniki odżywcze znajdują się w podłożu i wystarczają aż na rok.

W uprawie hydroponicznej roślinę podlewamy przez pierwsze trzy miesiące tradycyjnie. Dopiero po tym czasie gdy korzenie dotrą na spód doniczki podlewamy tylko wtedy, gdy poziom wody na wskaźniku opadnie poniżej minimalnego. Wodę wlewamy wprost na spód pojemnika przez służący do tego otwór, a co drugie podlewanie – tradycyjnie do podłoża.

Dzięki hydroponice roślina zawsze otrzymuje tyle wody i substancji odżywczych, ile w danej chwili potrzebuje. Ta metoda sprawdza się szczególnie podczas wakacji, gdyż roślinę podlewamy nawet co 3-4 tygodnie. Ponadto rośliny rzadziej chorują, bo nie ma ziemi, w której rozwijają się choroby grzybowe i szkodniki. W ten sposób można uprawiać wszystkie rośliny, nawet kaktusy i storczyki.

Hydroponika ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Tak uprawiane rośliny nadają się dla alergików i możemy je uprawiać nawet w szpitalach.

Tomek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *