Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza)

Jeśli na Twoim drzewie w czasie kwitnienia lub tuż po pojawiają się zaschnięte liście, to najprawdopodobniej znak, że zostało zaatakowane przez brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Na szczęście jest to choroba, z którą można sobie łatwo poradzić stosując właściwe opryski. 

Monilioza, bo tak inaczej jest nazywana brunatna zgnilizna atakuje drzewa pestkowe – owocowe i ozdobne. Rozwojowi sprzyja wilgotne powietrze, często padające deszcze zwłaszcza wiosną podczas kwitnienia. Grzyb rozwija się na mokrych pąkach i kwiatach powodując ich zamieranie, usychanie liści, a następnie całych gałęzi. W sadach najczęściej występuje na morelach, wiśniach, czereśniach i śliwach, a w ogrodach przydomowych migdałkach trójklapowych. Moje migdałki co roku są atakowane przez zgniliznę, ale wiem jak z nią walczyć i co roku migdałki wychodzą cało z tej choroby.

Drugi atak zgnilizny występuje w czasie dojrzewania owoców. Tak samo jak wiosną, sprzyja temu wysoka wilgoć. Na owocach pojawiają się brunatne plamy, które powodują gnicie i zaschnięcie owocu.

Jak sobie poradzić z chorobą? Ja stosuję potrójny oprysk środkiem Topsin. Pierwszy raz tuż przed rozkwitnięciem pąków kwiatowych (najlepiej uchwycić moment na dzień przed rozkwitem), drugi raz w czasie kwitnienia i trzeci raz zaraz po przekwitnieniu. Jeśli zauważymy, że liście na którejś gałązce usychają to natychmiast ją wycinamy. Do oprysku można też użyć środków Sparta, Kaptan Plus, Ronilan, Rovral Flo.

Więcej  opryskach drzew owocowych możesz przeczytać w artykule: Wiosenne opryski drzew owocowych.

One thought on “Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza)

  • 24 marca 2016 at 21:41
    Permalink

    Witam. Jako wielbicielka wszędobylskich owadów pożytecznych nie stosuję i niereklamuję oprysków chemicznych w okresie kwitnienia drzew i krzewów. Jest polecany w uprawach ekologicznych Miedzian lub całe spektrum bezpiecznych (w okresie kwitnienia) wywarów i naparów roślinnych (ekologicznych środków ochrony roślin). Pozdrawiam.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *