Biały osad w doniczce – co to jest i jak się go pozbyć? (pytania czytelników)

„Czy znasz może sposób na likwidację pleśni w doniczkach w pomieszczeniach biurowych? Mamy tego pełno i nie wiem czy sama wymiana ziemi i zmiana doniczek wystarczy, czy trzeba powymieniać kwiaty na dobre?” – pyta pan Rafał z Olsztyna.

Ostatnio dużo osób mnie o to pyta. Najpierw musimy sprawdzić, czy ten biały nalot to na pewno pleśń. Pleśń to biały miękki puch. Przyczyną jej powstawania jest zbyt dużo wilgoci w podłożu lub powietrzu. Ograniczmy trochę podlewanie i sprawdźmy, czy problem zniknie. Aby wierzchnia warstwa ziemi nie była zbyt długo wilgotna, możemy ją wymieszać z piaskiem. Często słyszę też, że pleśń w donice pojawia się po wymianie okien. Dzieje się tak dlatego, że szczelne okna zwiększają wilgoć w pomieszczeniu. Wietrzmy zatem mieszkania lub używajmy pochłaniaczy wilgoci. Pleśni można się pozbyć też przy użyciu środków chemicznych, np. „Anty grzyb” firmy Agrecol. Wystarczy raz w tygodniu spryskać wierzchnią warstwę podłoża i problem zniknie.

Jeśli natomiast nalot jest twardy, lekko żółtawy to jest to osad wapienny. Jest on spowodowany zbyt twardą wodą. Aby pozbyć się problemu, należy podlewać wodą przegotowaną lub odstaną. Niektórzy robią błąd i podlewają wodą mineralną lub destylowaną. Nie wolno tego robić! Woda mineralna jest twarda, a destylowana nie zawiera żadnych składników mineralnych. Wiem, że przegotowywanie wody lub czekanie, aż osad opadnie może sprawiać wiele problemu osobom, które mają dużo roślin w domu. Nikt nie będzie przecież gotował dziesięciu saganów wody co kilka dni. Aby poprawić jakoś wody można do każdego litra wody dodać pół łyżeczki kwasku cytrynowego. A może znacie jeszcze jakieś domowe sposoby?

Zarówno pleśń  jak i osad wapienny nie są szkodliwe dla roślin. Najłatwiejszym więc sposobem jest zbieranie co jakiś czas wierzchniej warstwy podłoża i dosypywanie świeżego. Można też wysypać cienką warstwę żwirku lub perlitu, który zamaskuje brzydko wyglądający nalot.

A jak pozbyć się osadu wapiennego z doniczek? Po wyjęciu roślin zanurzmy je w roztworze wody z octem na cały dzień.

Tomek Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *