Rośliny domowe trujące dla kotów

Każdy kto ma kota wie, że lubią one podgryzać rośliny domowe. Często widziałem swojego Ciciusia, gdy zajadał się moimi kwiatkami. Pamiętajmy jednak, że wiele roślin znajdujących się w domu jest bardzo trujących.

Ze specjalną dedykacją dla Magdy, Ryśka i Marchewki, bohaterami bloga rudomi.pl

Najczęściej niebezpieczny jest sok znajdujący się w liściach, dlatego gdy kot ugryzie roślinę może się nie zatruć, a nawet poparzyć.  Oto najczęściej spotykane w polskich domach rośliny, przed którymi musimy chronić nasze zwierzęta.

Filodendron
Anturium

 

Kliwia
Kroton
Difenbachia
Gwiazda betlejemska (Poinsecja)
Hoja
Monstera
Stefanotis
Psianka paprykowa
Skrzydłokwiat
Dracena

 
A także rośliny cebulowe, które podczas kwitnienia trzymamy w domu:
 

Hiacynt
Hipeastrum

 

2 thoughts on “Rośliny domowe trujące dla kotów

 • 18 grudnia 2012 at 10:09
  Permalink

  Tomku, bardzo dziękuję! Mam nadzieję, że kiedyś uda się stworzyć taką wyczerpującą listę wraz z objawami, jakie może dana roślina wywołać. Najbardziej obszerna jaką znam to ta: http://www.aspca.org/pet-care/poison-control/plants/, jednak nazwy roślin są tam angielskie i łacińskie, co trochę utrudnia sprawę (ale nie uniemożliwia wyszukiwania). Wiem, że część wymienionych przez Ciebie roślin była w moim rodzinnym domu, w którym były też koty i nic nie nie wydarzyło, ale przypuszczam, że to jest losowe – jeden kot skosztuje, inny nie, więc lepiej nie ryzykować. Z ciętych kwiatów na pewno bardzo toksyczna jest lilia, z innych popularnych konwalie. Niektóre listy mówią o tym, że goździk jest bezpieczny, ale na liście ASPCA jest jako toksyczny… Niedawno od gości dostałam roślinę doniczkową, którą widzę na Twojej liście. Była u mnie tylko przez chwilę, nie znałam jej nazwy, więc na wszelki wypadek znalazłam jej nowy dom w mojej pracy (tam kotów nie ma). To prawdopodobnie psianka paprykowa. Wiem, że Rysiek raz ją skubnął, chwila naszej nieuwagi, wszedł tam, gdzie zwykle nie ma dostępu… Wiesz może jakie problemy ze zdrowiem może wywołać? Jeszcze raz dziękuję za dedykowany wpis i serdecznie pozdrawiam 🙂

  Reply
 • 11 stycznia 2013 at 18:38
  Permalink

  Bardzo przydatna lista! Sama zawsze staram się dbać o to by w domu były rośliny przyjazne dla mojego kotka 🙂 Tym sposobem pozbyłam się draceny. Trzeba też uważać bo ludzie często mylą tzw. lucky bamboo sprzedawany w sklepach z bambusem (który jest nieszkodliwy dla zwierząt) a faktycznie jest to odmiana trującej draceny.
  Natomiast jeśli chodzi o rośliny jadalne to warto uważać na pomidory czy ziemniaki – zielone części tych roślin są szkodliwe nie tylko dla zwierząt!
  Przydałaby się lista z obrazkami roślin, które nie zagrażają zdrowiu naszych zwierzaków 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *