Psianka koralowa – nowa roślina bożonarodzeniowa?

Znacie tą roślinę? Ja pierwszy raz się z nią zetknąłem 2 lata temu. Ma ozdobne owoce, które przebarwiają się tuż przed Bożym Narodzeniem, dlatego często używa się jej do świątecznych dekoracji.

Pojawiła się u nas dosyć niedawno i ciekawy jestem, czy z czasem będzie tak popularna jak gwiazda betlejemska. Czas pokaże. Mi bardzo się spodobała.

Psianka koralowa (Solanum) to niska krzewinka dorastająca do 40 cm wysokości. Niestety w naszym klimacie nie przezimuje, dlatego najczęściej Trzyma się ją w dom jako roślina pokojowa. Oczywiście latem można ją posadzić w ogrodzie, ale zmarznie zanim będzie najatrakcyjniejsza, czyli z owocami. Owoce pojawiają się pod koniec października, najpierw są zielone i stopniowo przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono. Wyglądają jak małe bombeczki, dlatego tak chętnie stosowane są w świątecznych stroikach.

Uprawa nie jest trudna.  Preferuje miejsca słoneczne. Wiosną i latem podlewamy co 2 razy w tygodniu, a późną jesienią i zimą co 2 tygodnie. Latem możemy delikatnie przyciąć, aby się bardziej rozkrzewiła. Gdy zrzuci owoce – przycinamy o połowę. Dobrze znosi przesuszenie, ale nie toleruje zalania i stojącej wody, więc na dno doniczki wysypmy keramzyt lub żwir.

Uwaga!!! Psianka jest bardzo trująca, więc uważajmy na małe dzieci i koty. Powoduje zatrucia pokarmowe.

Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *