Co zrobić z gwiazdą betlejemską po świętach?

Co zrobić z gwiazdą betlejemską po przekwitnięciu? Kupujemy je przed świętami, żeby pięknie wyglądały na wigilijnym stole. Jeśli się właściwie nimi opiekujemy to zdobią mieszkania aż do marca. A co potem? Zazwyczaj lądują w koszu. Można jednak inaczej. 

A Wy co robicie ze swoimi gwiazdami betlejemskimi, gdy opadną liście? Większość osób je wyrzuca. Trudno się dziwić. Gwiazda betlejemska jest bardzo tania i łatwiej wydać co roku 12 zł. na nową niż próbować ją przetrzymać. Nie jest to łatwe. Poza tym często nadaje się do wyrzucenia zaraz po świętach. Dlaczego? Niewłaściwa opieka. Postawienie jej przy kaloryferze, otworzenie okna na kilka minut. Pamiętajmy, że to roślina wrażliwa. Więcej o uprawie można przeczytać tutaj: Poinsecja – gwiazda betlejemska w doniczce.

Jeśli jednak zdecydujemy się na przetrzymanie poinsecji do kolejnych świąt, musimy o czymś wiedzieć, żeby potem nie było rozczarowania. Roślina nie będzie już tak atrakcyjna – liście będą mniejsze i słabiej wybarwione. Na przełomie marca i kwietnia obcinamy łodygi nad trzecim pąkiem, czyli ok 15 cm. nad ziemią. Przenosimy w chłodniejsze miejsce i trzymamy ją tam aż do maja. Roślina jest tedy w stanie spoczynku, więc podlewanie powinno być bardzo ograniczone. W połowie miesiąca wstawiamy ją do ciepłego, słonecznego pokoju, zmieniamy doniczkę na większą i wymieniamy podłoże. Wtedy też regularnie podlewamy i nawozimy nawozem uniwersalnym. Latem możemy przyciąć pędy, aby bardziej się zagęściły.

Teraz najważniejsze! Gwiazda betlejemska to roślina dnia krótkiego i taki dzień musimy jej zapewnić, aby liście się wybarwiły. Od października musi być przez 14 godzin w ciemności i 10 godzin w świetle. Najlepiej nakrywać ją kartonem od 17:00 do 7:00 rano. Tutaj musimy być systematyczni, bo inaczej roślina się nie wybarwi. Trochę z tym roboty, ale dacie radę. Powodzenia!

Tomasz Dominik Kok

3 thoughts on “Co zrobić z gwiazdą betlejemską po świętach?

 • 21 stycznia at 15:04
  Permalink

  Zawsze jak przenoszę rośliny po Świętach do chłodnego pomieszczenia to atakuje je pleśń. Odkryłem, że dobrze jest wietrzyć pomieszczenie kilka razy w tygodniu a jeśli pojawia się pleśń robić oprysk zaraz po pokazaniu się pierwszych objawów bo później już nie będzie czego ratować.

  Reply
 • 9 lutego at 15:14
  Permalink

  Wreszcie się dowiedziałam co robię z moimi poisencjami nie tak i co mam zrobić żeby było dobrze….
  Ale mam jedną niespodziankę, moje gwiazdy betlejemskie (mam 3 bo kupowałam przez 3 kolejne święta właśnie dlatego, że te poprzednie wyglądały niezachęcająco 😉 ) wybarwiają się same, nie zakrywałam ich, bo nikt mi nie umiał wytłumaczyć co po kolei zrobić, bałam się żeby im nie zaszkodzić, więc po prostu dbałam o nie a one same odpłaciły mi wybarwieniem się… jednak brak właściwej opieki odbił się na pokroju roślin, liście są małe i rzadkie…. ale w tym roku zrobię tak jak w przewodniku i mam nadzieję na sukces 😉

  Reply
 • 4 grudnia at 15:58
  Permalink

  Pewnie, że trzeba inaczej. Aby na poinsecja na nowo „zakwitła” nalezy ją poddać indukcji świetlnej.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *