Osutka sosny – zwalczanie

Żółknięcie, brązowienie i opadanie igieł sosny to znak, że mogła ją zaatakować osutka sosnowa. Jedna z groźniejszych chorób grzybowych atakujących sosny. Jeśli zbyt późno zauważymy objawy choroby to może być już za ratunek i drzewo obumrze. Jak rozpoznać chorobę i jak z nią walczyć?

Choroba jest najgroźniejsza dla kilkuletnich drzew, ale może również zaatakować starsze i młodsze okazy. Pierwsze objawy możemy zaobserwować już wiosną. To czarne kropki na igłach, z czasem brązowe paski, zamieranie końcówek igieł. Igły stopniowo żółkną i opadają.

Opryski stosujemy przed wyrzutem zarodników, czyli pod koniec czerwca i drugi raz pod koniec sierpnia. Środki, których możemy użyć to Dithane Neo Tec 75WG (ten sam co do zaprawiania cebul) lub Antracol 70WG. Ten pierwszy jest łatwiej dostępny w sklepach.

Pamiętajmy jednak, że żółknięcie i opadanie igieł sosny jesienią nie musi być wcale oznaką choroby. Jesienne zrzucanie starych igieł to naturalne zjawisko u sosen. Jeśli jednak zobaczymy żółknięcie tegorocznych igieł to znak, że musimy przygotować się na walkę z chorobą. Niestety osutka sosnowa to bardzo groźna choroba grzybowa i często nie udaje się z nią wygrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *