Jesienne nawożenie roślin i trawnika

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale rośliny nawozi się nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią. Jest to bardzo ważne, aby rośliny dobrze przygotowały się do zimy. Nawozimy trawniki, iglaki, drzewa i krzewy liściaste, byliny. 

Od jesiennego nawożenia zależy to, jak nasze rośliny będą wyglądały w przyszłym roku. Dobrze odżywione będą również bardziej odporne na przemarznięcie. Ponad to, gdy wiosną ruszy wegetacja, rośliny będą czerpały składniki mineralne z nawiezionej ziemi, jeszcze przed wiosennym nawożeniem, gdy ziemia jest zmarznięta.

Nie zapominajmy również o trawniku. Dobrze przygotowany jesienią będzie bardziej odporny na zimowe wydeptywanie oraz choroby występujące wczesną wiosną, takie jak popularna pleśń śniegowa (przeczytaj więcej).

A jakie nawozy wybrać? Tylko i wyłącznie nawozy oznaczone jako JESIENNE. Absolutnie nie można zasilić roślin nawozami, które stosujemy wiosną i latem, ponieważ zawierają one azot. Spowodowałoby to przedłużenie wegetacji roślin i nie przygotowanie do zimy. Nawozy jesienne zawierają przede wszystkim potas oraz fosfor i magnez.

Warto również sprawdzać kwasowość gleby. Jeśli jest ona zbyt kwaśna, wtedy stosujemy wapnowanie. Używamy do tego kredy, dolomitu, popiołu drzewnego, lub gotowych mieszane dostępnych w klepach ogrodniczych. Zabieg ten powtarzamy nie częściej niż co dwa lata. Pamiętajmy również, że wiele roślin lubi glebę kwaśną (np. iglaki, różaneczniki).

Oprócz gotowych mieszanek mineralnych, można użyć również nawozów naturalny takich jak kompost, czy też obornik. Mają one jednak mniej składników mineralnych niż mieszanki, dlatego trzeba stosować ich duże ilości co jest bardzo nie wygodne. Rozwiązaniem może być humus w płynie, który w jednym litrze ma tyle samo kwasów humusowych co tona obornika (przeczytaj więcej).

Kiedy stosować nawozy jesienne? Najlepiej dawkę podaną na opakowaniu podzielić na dwie. Jedną zastosujmy na początku września, a drugą na początku października. Można również zasilić jedną dawką w połowie września. Nawozy dostępne w sklepach mają różne składy, dlatego przed użyciem koniecznie należy przeczytać na opakowaniu jakie dawki powinniśmy stosować i w jakich terminach.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *