Zakładamy wrzosowisko. O czym należy pamiętać?

Gdy nadchodzi jesień, w sklepach ogrodniczych pojawiają się wrzosy. Fioletowe, różowe, białe… Wszyscy je kupują, sadzą w swoich ogrodach, ale niestety wiele z nich nie przetrwa do następnego roku. O czym należy pamiętać zakładając wrzosowisko?

Podłoże powinno być kwaśne, i przepuszczalne. W tym celu na wydzielone miejsce rozkładamy 15cm. warstwę torfu kwaśnego (pH 3,5-4,5) i cienką warstwę kory, a następnie przekopujemy z istniejącym podłożem na głębokość szpadla. Jeśli mamy ciężką ziemię to dodajemy jeszcze piasku. Po wyrównaniu i udeptaniu można sadzić wrzosy i wrzośce.Ziemia, ziemia i jeszcze raz ziemia. Wrzosy to rośliny kwasolubne. Niestety wiele osób nie sprawdza ich wymagań przed zakupem i sadzi je w zwykłym uniwersalnym podłożu. Oczywiście wrzosy będą pięknie kwitły tej jesieni, ale następnego roku już nie doczekają.

Najładniej prezentują się wrzosowiska duże. Często zakłada się je na zboczach pagórków, a nawet celowo usypuje niewielkie wzniesienia i wały, aby jak najładniej wyeksponować kolorowe plamy. Jeśli wrzosowisko znajduje się daleko od miejsca, z którego na nie patrzymy to wtedy sadzimy bo kilka, kilkanaście roślin tego samego koloru obok siebie. Jeśli wrzosowisko znajduje się blisko lub jest niewielkie wtedy można mieszać kolory.

Jak dbać o wrzosowisko? Co roku trzeba sprawdzać kwasowość gleby, gdyż po pewnym czasie może się ona znacznie obniżyć. Powodują to niewłaściwe nawozy, twarda woda lub skały i kamienie znajdujące się w pobliżu. W razie potrzebny zasilamy glebę nawozami zakwaszającymi. Jeśli co roku będziemy stosować odpowiednie nawozy zasilające to nie powinniśmy mieć problemu z glebą. Najlepiej używać nawozów dedykowanych tylko dla wrzosów zgodnie z dawką zalecaną na opakowaniu. O czym jeszcze należy pamiętać? Bardzo ważne jest przycinanie. Bez tego rośliny będą słabo kwitły, a ich pokrój będzie rzadki. Przycinamy w kwietniu. Do jesieni się zagęszczą i odwdzięczą bujnym kwitnieniem.  Przed zimą osłaniamy wrzosowisko gałązkami świerkowymi lub agrowłókniną. Nie wolno przysypywać ich liśćmi, bądź korą, gdyż wtedy mogą zgnić.

Pamiętajmy również, że wrzosy nie lubią nadmiaru wody, dlatego nie sadźmy ich w zagłębieniach. W swoim ogrodzie wrzosowisko założyłem na niewielki wale, który usypałem z ziemi zmieszanej z kwaśnym torfem i korą. Wrzosowiska często zakłada się na pagórkach, skarpach, wałach. Oprócz tego, że lepiej się prezentują to w dodatku nadmiar wody szybko spływa i korzenie nie są narażone na gnicie. Oczywiście w upalne dni podlewamy częściej.

Na wrzosowisku możemy posadzić inne rośliny, tak aby rabata była ładna przez cały rok. Najładniej wyglądają rośliny iglaste, azalie ii rododendrony wystrzeliwujące do góry spośród wrzosów. Nie sadzimy roślin, które nie tolerują kwaśnej gleby.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *