Koloroterapia ogrodowa- wpływ kolorów na psychikę człowieka

Czy się zastanawialiście, jak kolory wpływają na ludzką psychikę? Zapewne wiecie, że wrażenia jakie wzbudzają poszczególne barwy, nie ograniczają się tylko do wrażeń wzrokowych. Pod wpływem koloru możemy poczuć zmianę stanu emocjonalnego. Wybierając nowy kolor ścian w pokoju bądź kuchni, spędzamy długie godziny przeglądając palety barw. Jednak zakładając ogród często zapominamy o wpływie kolorów na naszą psychikę.

Nie można  zapomnieć o tym, że ogród jest przedłużeniem naszego domu! Dobór kolorów w ogrodzie jest niezwykle ważny. Warto przecież stworzyć dla siebie odpowiednie miejsce w ogrodzie; miejsce, które będzie odzwierciedleniem naszego charakteru.

Kolor zielony daje wrażenie świeżości i spokoju. Powoduje u ludzi korzystne zmiany fizjologiczne – zmniejsza napięcie mięśni, obniża ciśnienie krwi. Pomaga regulować krążenie. To podstawowa barwa natury o wielu odcieniach. Odgrywa niezmiernie ważną rolę w terenach zieleni. Kolor ciemnozielony jest zimny- oddala, natomiast jasnozielony jest wesoły, ożywia przedmioty.

Kolor niebieski relaksuje, uspokaja, sprzyja odprężeniu. Nie można zapomnieć o symbolice tego koloru- jest to kolor tęsknoty, nieskończoności. Ponadto to ulubiona barwa ludzi, którzy chcą się rozwijać duchowo. Kolor ten pomaga w zwiększeniu intuicji oraz kreatywności.

Kolor żółty kojarzy się nam z ciepłem, światłem, radością, optymizmem oraz lekkością. To barwa słońca– dlatego ożywia i rozwesela. Kolor ten może pobudzić nasze zdolności organizacyjne, dodać pewności siebie i skłonić do działania. Niezależnie od odległości,  rośliny w tym kolorze wyróżniają się i dominują w kompozycjach roślinnych.

Kolor fioletowy to kolor bardzo silnie oddziałujący na ludzką psychikę. Nastraja poważnie, smutno. Może wywołać nadmierne uspokojenie. Barwa ta pobudza jednak wyobraźnię, to ulubiony kolor wielu artystów. Stosowanie tego koloru na dużych powierzchniach w ogrodzie nie jest wskazane.

<img class=”alignnone size-full casino wp-image-4367″ src=”http://ogrodniktomek.pl/wp-content/uploads/2012/09/4.jpg” alt=”” width=”634″ height=”453″ />

Kolor pomarańczowy wywołuje radość, wzbudza uczucie ciepła oraz wygody. Kolor ten wzmaga apetyt. Roślinność o takim zabarwieniu jest widoczna z daleka i tworzy mocne akcenty kolorystyczne.

Kolor czerwony to barwa szczególnie rzucająca się w oczy. Zachęca do pozytywnego myślenia i do aktywnego działania. Ponadto wywołuje podniecenie, rozdrażnienie. Jasne odcienie tego koloru działają pobudzająco, natomiast kolor ciemnoczerwony kojarzy się z powagą. Należy bardzo ostrożnie i z umiarem stosować ten kolor w ogrodzie.

Kolor brązowy to ciepła barwa dająca poczucie bezpieczeństwa z tego względu, że jest to kolor ziemi. Jednakże kolor ten wzmaga skłonność do skrywania własnych emocji. Harmonijnie łączy się z pomarańczowym, złocistożółtym i zielonym.

Kolor szary to barwa neutralna. Jest doskonałym tłem dla innych barw. Tworzy harmonijne kompozycje z granatem i zielenią, natomiast z czerwienią i pomarańczem kompozycje kontrastowe.

Kolor biały należy barw neutralnych, jednakże mocno kontrastuje ze wszystkimi ciemnymi barwami. Kolor ten powiększa optycznie rośliny i zwiększa intensywność barw roślin sąsiadujących. Należy jednak unikać zbyt dużej ilości bieli w kompozycjach ogrodowych. Najkorzystniejsze jest połączenie bieli z  fioletem, bordo bądź granatem.

Autorka: Beata Rutkowska

One thought on “Koloroterapia ogrodowa- wpływ kolorów na psychikę człowieka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *