Warszawski park nad Balatonem

Balaton to największe jezioro na Węgrzech i zarazem Europy Środkowej. Warszawa również ma swój Balaton. Nie wiadomo dlaczego, ale mieszkańcy osiedla Gocław w Warszawie tak właśnie nazwali staw, który znajduje się wśród ich bloków.

Park nad Balatonem powstał w 2010r. Pusty teren wokół sztucznego zbiornika, który został zbudowany w 1925r., zmienił się nie do poznania tworząc miejsce, w którym okoliczni mieszkańcy mogą pospacerować, popływać na rowerze wodnym, odpocząć.

Rośliny zostały posadzone dopiero niedawno i są jeszcze małe, ale już wyglądają bardzo atrakcyjnie. Mnóstwo dereni przy głównych alejach tworzy pstrokate żywopłoty, a w strefie przybrzeżnej rosną rośliny wodne, w których chętnie gnieżdżą się kaczki. Na skarpie znajduje  aleja akacjowa, po której spacerując możemy podziwiać położony w dole staw. Projektanci parku nie zapomnieli o roślinach kwitnących. Na całym terenie rośnie mnóstwo bylin, które ożywiają alejki spacerowe. Ja byłem w parku pod koniec lipca i akurat kwitły piękne jeżówki, zwabiające setki owadów. 

W parku nad Balatonem nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Na placu zabaw jest mnóstwo zabawek w klimacie wodnym jak np. wrak statku. Dwie fontanny połączone są ciekiem wodnym z kaskadą, której strumień można regulować pokrętłami. Jest to świetna zabawa nie tylko dla młodszych, ale również dla dorosłych. W czasie upałów można schronić się przed żarem pod drewnianymi pergolami, które porastają pnącza. Oprócz nich w parku znalazły się także inne elementy małej architektury. Mostki przerzucone nad kanałem, drewniany pomost, ławki, taras na skarpie sprawiają, że park jest wyjątkowo atrakcyjny. Park można też podziwiać z innej perspektywy, a mianowicie ze środka stawu. Wypożyczyć tu można rowery wodne i sprawdzić co się kryje na malutkiej wysepce.

  

Nad samą wodą zbudowany został nowoczesny budynek ze stali i drewna, którego dach porośnięty jest roślinami skalnymi. To kawiarnia, w której można odpocząć, zjeść lody, napić się kawy. To świetne miejsce na spotkania towarzyskie dla mieszkańców osiedla. Tuż obok miłośnicy sportów mogą pograć w siatkówkę plażową. W parku nad Balatonem znajduje się nietypowa rzeźba. To pomnik kota.

Park nad Balatonem to świetny przykład stworzenia miejsca przyjaznego mieszkańcom, w którym się spotykają, spędzają wolne chwile, spacerują bawią się. Przed rewitalizacją nie było to atrakcyjne miejsce i mało kto chciał tu zaglądać. Teraz to miejsce tętni życiem. Jezioro w samym środku dużego osiedla, nad którym górują wysokie bloki i odbijają się w wodzie… widok nie często spotykany.

Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/114982996162010427991/album/ParkNadBalatonem?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Autor: Tomasz Dominik Kok

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *