Rośliny kwitnące przez całe lato

Cieszymy się, gdy w ogrodzie zakwitnie nam drzewo, krzew, bylina, czy też roślina jednoroczna. Niestety większość z nich przekwita po kilku tygodniach i na piękne kwiaty musimy czekać kolejny rok. Są jednak rośliny, które kwitną całe lato ciesząc nasze oczy aż do jesieni. Zobaczmy 10 najładniejszych roślin długo kwitnących.

Najładniejsze rośliny kwitnące całe lato:

1. Begonia wiecznie kwitnąca

Roślina jednoroczna, ale warto ją sadzić co roku, gdyż niezwykle ozdabia rabaty. Ja w swoim ogrodzie co roku sadzę kilkaset sztuk. Często jest używana do tworzenia obwódek w ogrodach przydomowych oraz dużych dywanów kwiatowych na klombach miejskich. Kwiaty występują w kolorze białym, różowym i czerwonym, a liście w jasno zielonym, ciemno zielonym oraz brązowo-czerwonym. Kwitnie od maja do późnej jesieni.

 

2. Kocimiętka

Niezwykle dekoracyjna i łatwa w uprawie bylina. Jest często sadzona w ogrodach nie tylko ze względu na piękne, fioletowe kwiaty. Wydziela piękny zapach, który jest najsilniejszy wieczorem. Nazwę wzięła od aromatu, który zwabia koty. Uważajcie, żeby nie zwabiła Wam do ogrodu wszystkich kotów z okolicy.  Kwitnie od maja do września.(przeczytaj więcej)

 

3. Liatra kłosowa

Rzadko spotykana w polskich ogrodach roślina cebulowa… a szkoda. Jest na mojej liście roślin do kupienia w najbliższym czasie. Ma bardzo dekoracyjne długie i grube kwiaty w kolorze fioletowym, białym lub różowym. Wyglądają bardzo ciekawie, gdyż znajdują się na cienkich łodyżkach. Kwitnie od lipca do września.

 

4. Nachyłek wielkokwiatowy

Nadaje się doskonale do ogrodów w stylu wiejskim. Ma niewielkie, żółte kwiaty, których jest tak dużo, że tworzą złocistą plamę. Kwitnie od czerwca do października.

 

5. Róża

Tej pani chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To królowa ogrodów. Tysiące odmian, dziesiątki kolorów i kształtów. Pielęgnacja nie jest łatwa, ale gdy się postaracie to będzie kwitła nieprzerwanie od czerwca aż do jesieni.

 

6. Krwawnik pospolity

Bylina uważana za chwast, ale wystarczy poszukać i kupić odmianę, która będzie ozdobą ogrodu. Należy go sadzić w dużych grupach, gdyż wtedy efekt wizualny jest najlepszy. Kwitnie od czerwca do października.

 

7. Wiciokrzew

Pnącze o najpiękniejszym zapachu, jaki kiedykolwiek czułem w ogrodzie. Przypomina trochę aromat herbaty. Szczególnie polecam odmianę ‚Graham Thomas’. Roślina obficie kwitnie w miejscach słonecznych. Gdy na bieżąco będziemy usuwać przekwitłe kwiaty to będzie kwitła od czerwca aż do jesieni. (przeczytaj więcej)

 

8. Tojeść kropkowana

Roślina, która kwitnie bardzo obficie i długo. Ma żółte, długie kwiatostany dorastające do 80cm wysokości. Lubi miejsca słoneczne. Kwitnie od czerwca do końca sierpnia.

 

9. Słoneczniczek szorstki

Mam to szczęście, że rośnie na podwórku przy moim biurze. Piękna bylina o żółtych kwiatach. Dorasta do ponad metra wysokości. Kwitnie bardzo obficie od czerwca do października.

 

10. Rudbekia

Roślina, która w Polskich ogrodach rośnie już od wielu, wielu lat. Ma złociste kwiaty, które rozjaśnią każdy ogród. To małe słoneczka w ogrodzie, które kwitną od lipca do września.

 

3 thoughts on “Rośliny kwitnące przez całe lato

 • 29 maja at 12:27
  Permalink

  Ciekawy artykuł. Ja polecam jeszcze liliowiec Stella d’Oro Hemerocallis ‘Stella de Oro’. Niewielkich rozmiarów, śliczne żółte kwiaty i kwitnie od czerwca do późnej jesieni.

  Reply
 • 7 lipca at 12:53
  Permalink

  Tak, liliowiec Stella d’ Oro to chyba najdłużej kwitnąca bylina. Im kepa jest starsza (większa), tym dłużej kwitnie (bywa że nawet do pierwszych przymrozków).

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *