Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Chwasty na trawniku to zmora wszystkich ogrodników, którzy chcą mieć u siebie zielony dywan. Jak się ich pozbyć? Pryskając herbicydem lub wyrywając ręcznie. A jak pielęgnować trawnik, żeby chwasty się na nim nie pojawiały? 

Można usuwać ręcznie. Jest to bardzo pracochłonne i męczące. Komu by się chciało przejść na kolanach przez cały trawnik i po kolei wyrywać każdego chwasta. Niektórym się chce – widziałem! Po takim odchwaszczaniu z pewnością długo nas będą bolały kręgosłupy, ręce i kolana. Na kolana można założyć specjalne nakolanniki, a wtedy praca będzie odrobinę przyjemniejsza. Odchwaszczanie możemy sobie ułatwić stosując narzędzia do wyrywania trawnikowych intruzów. Mniej lub bardziej skomplikowane, ale z nimi lepiej niż bez nich.

     

 

Trawa jest rośliną jednoliścienną, a większość chwastów to rośliny dwuliścienne. Wystarczy kupić środek chwastobójczy, który niszczy jedynie rośliny dwuliścienne. Starane, Chwastox, Mniszek – do wyboru mamy wiele środków. Wszystkie działają podobnie, ale niektóre są silniejsze i usuwają więcej chwastów – przed zakupem warto przeczytać które.  Pamiętajmy, że rośliny ozdobne na rabatach też są dwuliścienne i nie można ich popryskać. Po oprysku nie można kosić trawy przez kilka dni, tak by herbicyd dobrze się wchłonął. Po tygodniu chwasty zaczną żółknąć i martwe zostaną wyparte przez trawę bez konieczności ich wyrywania. Po oprysku nie powinno padać przez 24 godziny. Po tygodniu warto powtórzyć oprysk innym środkiem chwastobójczym.

A o czym trzeba pamiętać, żeby chwasty się nie pojawiały na trawniku?

1. Regularne i krótkie koszenie. Ja swój trawnik koszę co 5 dni na najniższym poziomie koszenia w kosiarce. Dzięki temu chwasty nie mają szansy żeby wytworzyć liście, a tym samym wzmocnić korzenie. Są szybko wypierane przez trawę.

2. Nawożenie trawnika. Ktoś może sobie pomyśleć, że nie będzie nawoził trawy, bo wtedy nawóz dostanie się do chwastów i urosną większe. Bzdura. Chwast poradzi sobie bez nawozu, a trawa nie. Jeśli trawnik będzie w dobrej kondycji, regularnie nawożony to trawa będzie skutecznie wypierała chwasty. Najwięcej chwastów jest na nienawożonych i rzadko koszonych trawnikach.

3. Podlewanie. Tak samo jak z nawożeniem. Chwast poradzi sobie bez wody, a trawa nie. Bez wody trawa jest słaba i chwasty szybko opanują teren, na którym rośnie. Podlewać należy regularnie, w upalne dni nawet codziennie.

4. Oczyszczanie rabat. Należy systematycznie usuwać chwasty z rabat, a wtedy nie będą się rozsiewać po całym ogrodzie, także trawniku.

Autor: Tomasz Dominik Kok

2 thoughts on “Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *