Barwy ogrodu – jak dobrać kolory roślin?

Jak dobrać kolory roślin i dekoracji ogrodowych? Każdy z nas pragnie, by to właśnie jego rabaty kwiatowe zachwycały swoim pięknem i bogactwem kolorów. Komponując kolorowe rabaty wybieramy ulubione rośliny.  Warto jednak na samym początku stworzyć ogólną koncepcję rabaty, by uniknąć przypadkowego doboru  roślin i związanego z nim wrażenia chaosu oraz pstrokacizny. Aby zapewnić naszemu ogrodowi harmonijną całość należy zapoznać się z zasadami łączenia kolorów na podstawie koła barw.

Dobór barw  wyraża charakter przestrzeni. To właśnie barwa decyduje o tym, czy dana roślina bądź inny element tworzy spójną całość z przestrzenią, czy się z niej wyróżnia. Wszystko  jest zależne od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Zimne tonacje barw sprawiają wrażenie oddalenia, a ciepłe przybliżają. Ponadto intensywność każdej barwy znajduje się pod działaniem koloru znajdującego się obok.

Na początku wyjaśnię, czym jest koło barw. Koło barw to graficzny model poglądowy, który objaśniania zasady mieszania się i powstawania barw.  Standardowe koło barw obejmuje 12 kolorów, które są podzielone na  3 podstawowe grupy:

 • Kolory podstawowe (czerwony, niebieski, żółty)
 • Kolory pochodne, które powstały w wyniku wymieszania dwóch kolorów podstawowych: pomarańcz (czerwień z żółcią), zieleń (żółć z niebieskim) oraz fiolet (niebieski  z czerwienią).
 • Kolory „trzeciego rzędu” powstałe w wyniku połączenia kolorów podstawowych z pochodnymi. Nazwy odcieni odnoszą się do nazw kolorów wchodzących w skład kombinacji, np. zielono-niebieski, czerwono-fioletowy, żółto-pomarańczowy itd.

Ponadto wyróżnia się cztery sposoby dobierania barw. Należą do nich:

 • dobieranie jednobarwne;
 • dobieranie barw sąsiadujących;
 • dobieranie barw uzupełniających;
 • dobieranie trójkątne.

Dobieranie jednobarwne polega na zmianie intensywności i odcienia jednej barwy.

Dobieranie barw sąsiadujących uzyskuje się poprzez łączenie dwóch bądź większej liczby barw sąsiadujących ze sobą na kole barw.

Dobieranie barw uzupełniających opiera się na kojarzeniu barw leżących naprzeciw siebie w kole barw. Zestawia się w ten sposób kolory kontrastujące ze sobą.

Dobieranie barw trójkątne polega na łączeniu 3 barw. Barwy te wyznacza się w kole za pomocą trójkąta równoramiennego. Barwy będą bardziej kontrastowe im ramiona trójkąta będą krótsze.

Nie zapomnijmy o kolorze białym, choć nie występuje w kole barw powinien być wykorzystywany w kolorowych kompozycjach ogrodowych. Idealnie komponuje się z każdym kolorem.

Zapewne wiecie, że barwy wpływają na psychikę człowieka. O oddziaływaniu kolorów napiszę w następnym artykule.

Autorka: Beata Rutkowska

One thought on “Barwy ogrodu – jak dobrać kolory roślin?

 • 17 marca at 10:51
  Permalink

  Pouczajacy artyk€ł- bardzo pomocny
  dla uczacego się. Pozdrawiam

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *