Sztuka w ogrodzie – abstrakcyjna kaskada

Gdy urządzamy swój ogród chcemy by był niepowtarzalny, by zachwycał swoim indywidualizmem. Co zrobić, gdy znakomite rabaty kwiatowe oraz inne niepowtarzalne nasadzenia roślinne nam nie wystarczą, a w dodatku, nie chcemy drastycznie zmieniać ogrodu. Może wtedy warto ustawić rzeźbę w ogrodzie?

Rzeźba ogrodowa to nie tylko gipsowe krasnale czy żeliwne figury. Nowoczesna rzeźba o nietypowym kształcie może sprawić, że ogród stanie się jedyny w swoim rodzaju. Chcę zaprosić sztukę do Waszych ogrodów, dlatego przedstawiam rzeźbę, której jestem współautorką. Dzieło to, jest abstrakcyjną wizją kaskady.

Jak wiadomo, kaskady to wodospady spadające z progu lub po stopniach, występujące w naturze. Jednakże kształtowane są również w sztuczny sposób. Bardzo często są ważnymi elementami kompozycyjnymi ogrodów.

Ale co wspólnego z kaskadą ma przedstawiona rzeźba? Autorom kaskada kojarzyła się głównie ze spadającą wodą. To właśnie różnej wielkości białe kule nawiązują do wartkiego spływu wody oraz rozbryzgujących o kamienie kropel.

Poniżej przedstawiam etapy pracy nad rzeźbą:

Etap 1. Model. W programie komputerowym został wykonany model rzeźby, uwzględniający rozmiary oraz późniejszy sposób montażu poszczególnych elementów.

Etap 2. Wizualizacje. Na podstawie modelu stworzono niezwykłe wizualizacje.

 

Etap 3. Realizacja. Delikatna w formie, subtelnie kołysząca się na wietrze rzeźba wzbudzała oraz ciągle wzbudza ogromne zainteresowanie.

Tą oraz wiele innych interesujących prac można było obejrzeć na wystawie pod koniec maja na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej w ramach VI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Autorami rzeźby są: Dominika Sąpor, Joanna Malinowska, Beata Stankiewicz, Katarzyna Oniszczuk, Urszula Openchowska, Diana Napiórkowska oraz ja, Beata Rutkowska. Rzeźbę wykonano pod opieką dr inż. arch. Sławomira Wojtkiewicz.

Autorka: Beata Rutkowska

 

 

 

One thought on “Sztuka w ogrodzie – abstrakcyjna kaskada

  • 11 maja 2013 at 20:59
    Permalink

    Czy istnieje możliwość kupna abstrakcyjnej kaskady, bo bardzo mi się spodobała jako ozdoba do ogrodu.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *