Sztuka w ogrodzie – abstrakcyjna kaskada

Gdy urządzamy swój ogród chcemy by był niepowtarzalny, by zachwycał swoim indywidualizmem. Co zrobić, gdy znakomite rabaty kwiatowe oraz inne niepowtarzalne nasadzenia roślinne nam nie wystarczą, a w dodatku, nie chcemy drastycznie zmieniać ogrodu. Może wtedy warto ustawić rzeźbę w ogrodzie?

Rzeźba ogrodowa to nie tylko gipsowe krasnale czy żeliwne figury. Nowoczesna rzeźba o nietypowym kształcie może sprawić, że ogród stanie się jedyny w swoim rodzaju. Chcę zaprosić sztukę do Waszych ogrodów, dlatego przedstawiam rzeźbę, której jestem współautorką. Dzieło to, jest abstrakcyjną wizją kaskady.

Jak wiadomo, kaskady to wodospady spadające z progu lub po stopniach, występujące w naturze. Jednakże kształtowane są również w sztuczny sposób. Bardzo często są ważnymi elementami kompozycyjnymi ogrodów.

Ale co wspólnego z kaskadą ma przedstawiona rzeźba? Autorom kaskada kojarzyła się głównie ze spadającą wodą. To właśnie różnej wielkości białe kule nawiązują do wartkiego spływu wody oraz rozbryzgujących o kamienie kropel.

Poniżej przedstawiam etapy pracy nad rzeźbą:

Etap 1. Model. W programie komputerowym został wykonany model rzeźby, uwzględniający rozmiary oraz późniejszy sposób montażu poszczególnych elementów.

Etap 2. Wizualizacje. Na podstawie modelu stworzono niezwykłe wizualizacje.

 

Etap 3. Realizacja. Delikatna w formie, subtelnie kołysząca się na wietrze rzeźba wzbudzała oraz ciągle wzbudza ogromne zainteresowanie.

Tą oraz wiele innych interesujących prac można było obejrzeć na wystawie pod koniec maja na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej w ramach VI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Autorami rzeźby są: Dominika Sąpor, Joanna Malinowska, Beata Stankiewicz, Katarzyna Oniszczuk, Urszula Openchowska, Diana Napiórkowska oraz ja, Beata Rutkowska. Rzeźbę wykonano pod opieką dr inż. arch. Sławomira Wojtkiewicz.

Autorka: Beata Rutkowska

 

 

 

One thought on “Sztuka w ogrodzie – abstrakcyjna kaskada

  • 11 maja at 20:59
    Permalink

    Czy istnieje możliwość kupna abstrakcyjnej kaskady, bo bardzo mi się spodobała jako ozdoba do ogrodu.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *