Rzeźbienie światłem w ogrodzie

Powszechnie wiadomo, że można rzeźbić w różnych materiałach: w drewnie, kamieniu, kości słoniowej, wosku czy metalu. Ale czy można rzeźbić w tak żywym organizmie, jakim jest ogród? Oczywiście, że TAK! Naszym dłutem w ogrodzie jest ŚWIATŁO. Oświetlenie w ogrodzie może sprawić, że nasz zielony zakątek po zmroku stanie się niezwykle klimatyczny.

Na ogół nie zapominamy o konieczności oświetlenia: schodów, podjazdu, wejścia do domu, ścieżek, tarasu. A może jednak warto w ten sposób uwydatnić zieleń?

Oświetlenie zarówno naturalne (słoneczne) jak i sztuczne, jest jednym z głównych czynników wpływających na kompozycję oraz plastyczność ogrodu. Poprzez umiejętne posługiwanie się sztucznym oświetleniem bardzo ciekawie i łatwo można kształtować zieloną przestrzeń, uzyskując unikalne efekty.

Wyróżnia się kilka metod oświetlenia:

  •  oświetlenie od góry;
  • oświetlenie od dołu;
  • tło  świetlne;
  • cieniowanie.

Oświetlenie od dołu daje niepowtarzalne efekty, które wynikają z tego, że jest to oświetlenie odwrotne do naturalnego (słonecznego).  Cienie skierowane są ku górze zachwycą każdego!

Ten magiczny i niezwykle romantyczny efekt przedstawiony na zdjęciach polega na oświetleniu od góry niewielką ilością światła o chłodnej barwie. Uzyskuje się w ten sposób efekt księżycowej poświaty.

Metoda tła świetlnego polega na oświetleniu tła, od którego odcina się zarys rośliny. Zjawiskowe, prawda?

Cieniowanie to technika polegająca na oświetleniu roślin bądź rzeźb w taki sposób, by rzucały cień na powierzchnię za sobą. W ten sposób można optycznie powiększyć małe obiekty.

Nie wolno jednak zapominać o nasłonecznieniu– naturalnym świetle. To ono jest czynnikiem wpływającym na dobór roślin, a lokalizacja projektowanych kompozycji roślinnych w stosunku do stron świata uwarunkowuje późniejsze warunki nasłonecznienia.

 Autorka: Beata Rutkowska

Bibliografia:

Architektura krajobrazu dla każdego, L. Kasińska, A. Sieniawska-Kuras , KaBe 2009, Krosno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *