Zakładanie trawnika – projektowanie, przygotowanie podłoża, siew

Jak założyć trawnik? Niektórym wydaje  się, że wystarczy rozgrabić ziemię i wysypać nasiona. Otóż nie. Przed posianiem trawy lub położeniem jej z rolki należy odpowiednio przygotować teren. Jak to zrobić?

Na początku musimy się zastanowić po co jest nam potrzebny trawnik. Czy ma on być miejscem zabaw z dziećmi, czy będziemy na nim wypoczywać z rodziną i znajomymi, czy może ma mieć jedynie funkcję dekoracyjną. Od tego zależy jak ma być duży. Bardzo ważne jest także jego umiejscowienie. Trawa lubi dużo światła, dlatego powinna ona rosnąć w miejscach jak najbardziej nasłonecznionych. Oczywiście istnieją mieszanki przeznaczone do miejsc zacienionych, ale pielęgnacja takiej trawy jest bardzo uciążliwa i zazwyczaj kończy się niepowodzeniem. Takiej trawy nie można intensywnie użytkować, a po pewnym zaczyna ją wypierać mech. W miejscach bardzo zacieniony warto zrezygnować z trawnika na rzecz roślin cieniolubnych. Unikajmy również zakładania trawnika w miejscach, w których uciążliwe będzie jego pielęgnowanie, np. w wąskich zakamarkach, na pagórkach, wokół drzew.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża. To bardzo ważny etap, bo jeśli wykonamy go niedbale to potem będzie już za późno na naprawienie błędów. Ziemię należy przekopać i usunąć z niej wszystkie chwasty, kamienie i nieczystości. Niektórym wydaje się, że pozostałości po budowie, np. szkło, gruz, worki mogą być głęboko pod ziemią. Otóż nie. Korzenie trawy w zetknięciu z takimi śmieciami mogą chorować przez co nasz trawnik nie będzie wyglądał atrakcyjnie. Jeżeli ziemia jest uboga to należy ją wzbogacić. Robimy to przekopując ją z kompostem, żyzną ziemią ogrodową lub stosując humus w płynie (przeczytaj więcej). Jeśli podczas przekopywania stwierdzimy, że ziemia jest ciężka i zbita to można wyspać na nią kilkucentymetrową warstwę piasku i dopiero wtedy przekopać całość.

Następnie grabimy teren. Możemy wtedy formować niewielkie wzniesienia, gdyż każda różnica w wysokości uatrakcyjnia ogród. Pamiętajmy jednak, aby nachylenie nie było zbyt wysokie, gdyż będziemy mieli utrudnione koszenie i dalszą pielęgnację. Rozgrabioną ziemię ugniatamy lekkim wałem, a na mniejszych powierzchniach można użyć baby. Nie, nie… nie swojej baby. „Baba” to ręczne urządzenie do ubijania, które można wykonać samemu. Jest to gruba deska, na którą montujemy trzonek (np. stempel budowlany lub gruby kołek). Można zrezygnować z ugniatania ziemi i odczekać 3tyg. aż sama osiądzie.

Teraz można przystąpić do siania trawy lub układania darni z rolki. Siejemy ręcznie lub z siewnika, a następnie przysypujemy nasiona niewielką ilością ziemi lub piasku. Dzięki temu nasion nie rozwieje wiatr i nie wyjedzą ptaki.

Na koniec trawnik należy podlać. Jeśli nie będzie padać deszcz to podlewanie powtarzamy co kilka dni. Używamy bardzo delikatnego strumienia wody tak, aby nie wypłukać nasion. Po niecałych 2 tygodniach nasiona zaczną kiełkować.

Autor: Tomasz Dominik Kok

One thought on “Zakładanie trawnika – projektowanie, przygotowanie podłoża, siew

  • 26 kwietnia at 11:27
    Permalink

    Mamy dwójkę dzieci i ogród jak na razie jeszcze bez trawy przez prace budowlane – ale marzy nam się w nim piękna zielona trawa ale nie mam pojęcia jaka jest najlepsza – proszę o pomoc w dokonaniu wyboru jaką trawę wybrać:)

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *