Najładniejsze krzewy kwitnące wiosną

Wiosna to pora, na którą czekają wszyscy. Po zimowym śnie roślin przychodzi czas, aby rozkwitły i zauroczyły nas swoim pięknem. Gdy zaczną kwitnąć pierwsze wiosenne krzewy to znak, że zima już nie wróci przez najbliższe miesiące. Oto najładniejsze krzewy kwitnące wiosną.

1. Forsycja

Jeden z najpopularniejszych krzewów Polski, który tak chętnie jest sadzony na dużych osiedlach, w parkach i na skwerach. Ma tysiące żółtych kwiatów, które powodują, że z daleka krzew wygląda jak duża, złota plama. (przeczytaj więcej)

2. Pieris japoński

Zimozielony krzew, który swoje prawdziwe piękno pokazuje w kwietniu. Pojawiają się wtedy na nim setki drobnych, białych kwiatów, które wyglądem przypominają malutkie konwalie. (przeczytaj więcej)

3. Krzewuszka cudowna

Dlaczego taka nazwa? Wystarczy zobaczyć jak kwitnie. Wygląda wtedy na prawdę cudownie. Kwitnie bardzo obficie od maja do lipca. Kwiaty najczęściej występują w kolorach różowym, purpurowym i czerwonym, rzadziej białym i fioletowym. Są niewielkie i mają trąbkowy kształt. Są zebrane w grona po kilka sztuk, dlatego widać je doskonale z daleka. (przeczytaj więcej)

4. Pigwowiec

 

Jest często mylony z pigwą, ze względu na podobne nazwy, ale to nie to samo. Pigwowiec to krzew o wyjątkowo ozdobnych kwiatach, które  wiosną urzekają nas swoim pięknem. Kwiaty pojawiają się pod koniec kwietnia.  Najpopularniejsza odmiana ma kwiaty w kolorze czerwonym, ale do wyboru mamy również odmiany o kwiatach różowych i pomarańczowych. (przeczytaj więcej)

5. Różanecznik (Rododendron)

 

Jest to zimozielony krzew, który dopiero wiosną ukazuje swoje piękne oblicze. Ma bardzo dużo wielkich kwiatów o przeróżnych kolorach. Lubi miejsca zacienione i kwaśną glebę. W ostatnich latach stał się bardzo popularny w polskich ogrodach.

6. Mahonia

Zimozielony krzew osiągający duże rozmiary. Jej liście są podobne są do liści ostrokrzewu, który również ma na nich kolce. Wiosną pojawiają się na niej niezwykle ozdobne,  żółte, duże kwiaty. (przeczytaj więcej)

7. Lilak pospolity (bez)

Są jednymi z najbardziej popularnych krzewów w Polsce. Rosną głównie przy drogach, ale coraz częściej są zapraszane do nowo powstałych ogrodów. Lilak jest nazywany bzem, lecz jest to nieprawidłowa nazwa, gdyż daleko mu do prawdziwego bzu. Kwitnie na fioletowo, biało i różowo. (przeczytaj więcej)

8. Azalia

 

Krzew o bardzo dużych kwiatach, które późną wiosną zdobią nasze rabaty. Są one w przeróżnych kolorach i każdy może znaleźć swój ulubiony. Występuje w odmianach które osiągają duże rozmiary oraz w miniaturowych, nadających się idealnie do małych ogrodów.

9. Tamaryszek

Tamaryszek to bardzo oryginalny krzew. Ma niewielkie, prawie niewidoczne liście, i bardzo luźny pokrój. Niektórzy nazywają go miotłą ze względu na liście i gałęzie, które mają nietypowy wygląd. Podczas kwitnienia zachwyca tysiącami drobnych, różowych  kwiatków. (przeczytaj więcej)

10. Oczar

Oczar to niezwykły krzew, gdyż jako jeden z nielicznych kwitnie już pod koniec zimy.  Często zdarza się, że kwiaty pojawiają się gdy na ziemi leży jeszcze śnieg. Najpopularniejsza odmiana kwitnie na żółto, ale są również takie, które kwitną na czerwono. Kwiaty utrzymują się aż do połowy kwietnia. (przeczytaj więcej)

Autor: Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *