Jaką kosiarkę wybrać?

Ręczna, elektryczna, spalinowa, z koszem, czy bez, jaki silnik, jaka moc? Podczas kupowania kosiarki mamy tyle pytań, ile modeli kosiarek stoi zazwyczaj w sklepie – kilkadziesiąt. Jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ręczna, spalinowa, czy elektryczna?

NAJLEPSZA JEST KOSIARKA SPALINOWA I NIKT MNIE NIE PRZEKONA DO ZMIANY ZDANIA.

Kosiarki elektryczne polecane są do ogrodów o powierzchni trawnika do 500m². wg mnie to kompletna bzdura, dlatego jeśli mamy ogród większy niż 100m² to polecam kosiarkę spalinową. Dlaczego? Zaraz wyjaśnię. Miałem okazję używać kosiarki elektrycznej oraz spalinowej i wg mnie ta pierwsza ma więcej wad niż zalet. Po pierwsze przewód, który ciągnie się za nami i trzeba ciągle na niego uważać. Na pewno wielu osobom zdarzyło się go przeciąć. Po drugie mała moc silnika, która sprawia, że trudno skosić wysoką trawę. Zostaje ona pod kosiarką i często nie trafia do kosza. Po trzecie tanie kosiarki elektryczne nie są wyposażone w napęd, a za cenę tych droższych z napędem, można kupić kosiarkę spalinową. Napęd jest bardzo ważny, gdyż znacznie ułatwia nam pracę. Nie trzeba pchać kosiarki, gdyż jedzie ona sama. Jest to szczególnie pomocne, gdy w ogrodzie jest dużo nierówności. Po czwarte łatwiej naprawić kosiarkę spalinową niż elektryczną. Gdy w kosiarce elektrycznej zepsuje się jakaś część, jej wymiana jest zazwyczaj niemożliwa lub droga i opłaca się bardziej kupić nową kosiarkę. W przypadku kosiarek spalinowych serwis jest du

żo łatwiejszy i tańszy. Największą zaleta kosiarek elektrycznych jest mniejszy hałas, ale chyba godzina brzęczenia raz w tygodniu nie jest aż tak uciążliwa.Wszystko zależy od tego, jak duży trawnik mamy w ogrodzie. Jeśli ma on mniej niż 50m² to warto kupić kosiarkę ręczną. Są to urządzenia wyposażone w bęben tnący, który podczas jechania do przodu obraca się tnąc trawę. Takie kosiarki nie są wyposażone w kosz do zbierania zgromadzonej trawy, ale przy małej powierzchni trawnika, w kilkanaście minut możemy wygrabić i zebrać trawę. Największą zaleta są niskie koszty eksploatacji i brak hałasu. Kosiarki ręczne nie nadają się na nierówne powierzchnie dlatego, jeśli nie wyrównaliśmy terenu przed posianiem trawy, to musimy kupić kosiarkę elektryczną lub spalinową.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Z koszem, czy bez? Z koszem i to jak największym! Kosz znacznie ułatwia pracę, gdyż cała trawa od razu trafia do pojemnika i nie trzeba jej potem grabić. Poza tym nigdy nie uda nam się wygrabić trawy tak dokładnie, jak zrobi to kosiarka z koszem. Można ją też wykorzystać do innych prac. Ja używam kosiarki z koszem również do zbierania niewielkiej ilości liści z trawnika, czy też kory, którą rozwiał wiatr. Można także zebrać suchą darń po wertykulacji.

Z funkcją mulczowania? Absolutnie nie! Funkcja mulczowania polega na mieleniu trawy na bardzo drobne kawałki, którą wg producentów nie trzeba zbierać . Niestety taka trawa, która jest rozrzucana po trawniku powoduje, że bardzo szybko tworzy się warstwa filcu, czyli obumarłej trawy nie pozwalającej na przedostawanie się powietrza do korzeni.

Jaka firma? Znana. Firma która jest popularna i jej kosiarki są dostępne w większości sklepów, ma też więcej punktów serwisowych niż firmy mniej znane. Łatwiej dostępne są też części i akcesoria, takie jak świece, filtry. Co z tego, że będziemy mieli lepszą, ale nie znaną kosiarkę, jeśli na przegląd będziemy musieli jechać do innego miasta, a na sprowadzenie części czekać kilka tygodni. Lepiej wybrać kosiarkę, do której części kupimy w każdym sklepie budowlanym.

Koła. Należy zwróci uwagę na o, aby koła były odpowiednio duże. Małe koła utrudnią nam pracę, będą się ślizgały a trawie i blokowały w nierównościach. Powinny być dobrze wykonane, najlepiej nie plastikowe, gdyż koło to element, który bardzo łatwo uszkodzić podczas użytkowania.

Szerokość koszenia. Im większa tym mniej czasu poświęcimy na koszenie. Pamiętać należy o tym, że jeśli mamy na trawniku wiele zakamarków i wąskich kawałków to duża szerokość może nie być wskazana.

Traktorek do koszenia? Tak jeśli mamy trawnik o powierzchni ponad 1000m² . Koszt takiej maszyny to ponad 7tys. zł. dlatego dobrze zastanówmy się nad zakupem.

Autor: Tomasz Dominik Kok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *